CDS (Kredi Temerrüt Swapları) ile yeni bir kamu iç borç sürdürülebilirliği analizi
A new analysis for domestic public debt sustainability with CDS (Credit Default Swaps)
- Tez No: 715695
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEBİ KONUKCU ÖNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında, 2008 küresel ekonomik krizi sonrası, 2010Ç1 – 2019Ç4 arası dönemde gelişmekte olan ve gelişmiş 20 ülke açısından ulusal ekonomilerin kamu iç borçlarının sürdürülebilirliği bakımından geçerli bir iç borç eşiğinin varlığı araştırılmaktadır. Sürdürülebilirlik analizlerinde klasik çerçevede üzerinde durulan temel konu zamanlararası bütçe kısıtıdır. Bununla birlikte, eşik analizleri de sıklıkla üzerinde durulan diğer bir sürdürülebilirlik analizi yöntemidir. Eşik analizi yaklaşımı ile birlikte borçların ödenmemesine ilişkin riskler çeşitli ekonomik değişkenler bağlamında ele alınmaktadır ve bu bağlamda yetkililer açısından dikkate değer kıyaslar sağlanmaktadır. Sonuç olarak, eşik analizleri, kamu borç sürdürülebilirliğinin analizi noktasında önemli birer politika aracıdır. Tez çalışmasında da, örneklemi oluşturan 20 ülkenin borçluluk düzeylerinin sürdürülebilirlik ve ona bağlı olarak CDS primiyle temsil edilen ülke temerrüt riski açısından kritik bir eşik yaratıp yaratmadığı, eşik analizi çerçevesinde araştırılmaktadır. Bu çerçevede, kamu iç borç sürdürülebilirliğindeki doğrusal olmayan ilişkinin ülke CDS primlerinde karşılık bulduğu varsayımı altında bir panel regresyon analizi gerçekleştirilmektedir. Analizde, CDS primleri bağımlı; kamu iç borç oranları ise temel bağımsız değişkendir. Hansen (1999) tarafından geliştirilen eşik regresyon tahmin yöntemi kullanılarak kamu iç borç sürdürülebilirliğini etkileyen borç eşiklerinin tahmin edilmesine çalışılmıştır ve sonuç olarak, kamu iç borç yükleri ile CDS primleri arasındaki ilişkide, istatistiksel olarak anlamlı bulunan borç eşiklerinin belirlediği asimetrik etkilerin varlığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the existence of a valid domestic debt threshold in terms of the sustainability of public domestic debts of national economies in terms of 20 developing and developed countries in the period between 2010Q1 and 2019Q4 after the 2008 global economic crisis is investigated. The main issue emphasized in the classical framework in sustainability analysis is the intertemporal budget constraint. However, threshold analysis is another sustainability analysis method that is frequently emphasized. With the threshold analysis approach, the risks related to default of debtors are discussed in the context of various economic variables, and in this context, remarkable comparisons are provided for the authorities. As a result, threshold analyzes are important policy tools for the analysis of public debt sustainability. In the thesis, it is investigated within the framework of threshold analysis whether the indebtedness levels of the 20 countries that make up the sample create a critical threshold in terms of sustainability and, accordingly, the default risk of the countries are represented by the CDS premium. In this framework, a panel regression analysis is carried out under the assumption that the asymmetric effect on the sustainability of the public domestic debt corresponds to the countries' CDS premiums. In the analysis, CDS premiums are dependent; while the public domestic debt ratio is the main independent variable. By using the threshold regression estimation method developed by Hansen (1999), the debt thresholds affecting the public domestic debt sustainability were tried to be estimated, and as a result, it was concluded that there are asymmetric effects determined by the debt thresholds, which are statistically significant, in the relationship between public domestic debt burdens and CDS premiums.