Simple technology for leachate treatment
- Tez No: 35319
- Danışmanlar: PROF. DR. KRİTON CURİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET İzmir Harmandalı Düzenli Depolama Sahası'ndaki sızıntı suyu problemi, suyun kalitesi ile değil, öncelikli olarak miktarı ile ilgilidir. Antılabilirlik çalışmaları göstermiştir ki, konvansiyonel metodlarla sızıntı suyu kabul edilebilir limitlere kadar arıtılabilmektedir. En uygun arıtma alternatifi olarak hidrojen peroksit ile kimyasal oksidasyon ve onu izleyen iki kademeli aerobik biyolojik arıtma öngörülmüştür. Hidrojen peroksit (%30'luk) için, 80 ml_/(L.ham sızıntı suyu) uygun dozaj olarak öngörülmüştür. Her iki kademede havalandırma süresi 2 gün olarak tesbit edilmiştir. Biyolojik ünitede MLSS 3000 mg/L konsantrasyonu iyi sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The leachate problem in Izmir Harmandali Sanitary Landfill associates primarily with the quantity of generation and not with the quality. Treatability studies have shown, that the leachate can be treated to acceptable limits by conventional wastewater treatment methods. The best and most feasible treatment alternative is chemical oxidation with hydrogen pereoxide followed by a two step sequencing batch biological aerobic treatment unit. The oxidant dosage is %30 hydrogen pereoxide of 80 mL per liter of raw leachate. Duration of aeration is two days in each step. The MLSS has been determined as 3000 mg/L for the biological unit.