Mechanical properties and durability characteristics of modified portland cement repair motors
  1. Tez No: 35320
  2. Yazar: CENGİZHAN ÇEÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN ÖZTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
VI KISA ÖZET Bu çalışmanın amacı inşaat sektöründe kullanılan polimer takviyeli tamir harçları ve lateks harçlarının mekanik özelliklerinin saptanması ve bu malzemelerin uzun süreli yük ve kullanma şartları altındaki davranışlarının bu yönleriyle incelenmesini kapsamaktadır. Dünyada yetmişli yıllardan itibaren yapıların onarım ve takviyesinin gündeme gelmesiyle bu gibi malzemeler üzerinde çalışmalar başlatılmış ve son on senede araştırılmalar yoğunlaştırılmışa da yeterli sayıda değildir. Diğer taraftan ülkemizde büyük pazar payı olan bu tamir malzemelerinin bilinçli bir şekilde satılmadığı ve uzun süreli performanslannın bilinmediği gözlemlenmiştir. Bu amaçla tamir harçları ve lateks takviyeli harçların mekanik davranışlarını anlamak için basınç, eğilme, çekme ve yapışma deneyleri, zaman içerisindeki davranışlarını incelemek üzere sünme ve rötre deneyleri, kullanma şartları altındaki performaslannı araştırmak üzere de sülfat, asit etkisine dayanıklılık ve donma-çözülme etkisine dayanıklılık deneyleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Despite the good durability concrete exhibits, there are occasions when a reinforced concrete structure requires a remedial treatment. While conventional methods of concreting still plays an important role in large scale repair, in the last decades, there have been considerable growth in the use of special repair materials that can be applied reliably and easily by hand trowelling. Whatever the mechanical strength is, successful repair and rehabilitation depend on a well organized program of investigation, namely condition survey, selection of correct repair materials and their proper application at the site. These steps will lead to an increase in the durability of repaired structures. To achieve such improved durability, prepackaged repair materials must be investigated for their mechanical properties and durability. In this study, three different types of prepackaged repair materials which namely consist of a sulfate resistant polypropylene fiber modified mortar, a polymer-modified mortar and a non-shrink grout were compared with latex- modified Portland cement mortars with different polymer-cement ratios. Mechanical properties of repair materials, such as compressive, flexural tensile, direct tensile and adhesion strengths as well as drying shrinkage and creep were investigated. Durability tests, such as freezing and thawing, sulfate and acid resistance tests were conducted for all the repair materials. Change in mass, dynamic modulus of elasticity, flexural and direct tensile strengths were measured and evaluated camparatively for those repair materials.