Kadın akademisyenlerin din algılarının sosyolojik tahlili: Dicle Üniversitesi ve Mardin Artuklu üniversitesi örneği
The sociological analysis of female academicians's perception of the religion: The example of Dicle University and Mardin artuklu University
  1. Tez No: 353211
  2. Yazar: NAZİFE GÜRHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAZHAR BAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, kadın akademisyenlerin dini algılayış biçimleri ile teorik ve pratik anlamda dinin akademik cinsiyet eksenli görünümlerini açığa çıkarma, kadın olma ve buna eklemlenmiş akademik kimliğin dini algılamada farklılıklar gösterip göstermediğini, yaş, cinsiyet, medeni durum, sosyal aidiyet gibi değişkenlerin akademik kimlik ile birlikte dini algıda meydana getirdiği değişmeleri incelemektedir. Bu bağlamda Dicle Üniversitesi ve Mardin Artuklu Üniversitesi'nde görev yapan kadın akademisyenlerin dini tutum ve algı düzeyleri tespit edilmiş ve bunların yaş, doğum yeri, medeni durum, gelir düzeyi, akademik kariyer, kendisini feminist olarak görme, her hangi bir sivil toplum kuruluşunun faaliyetine katılma, siyasi parti veya mesleki derneğe üyelik gibi faktörlere göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Araştırma, anılan temel alanlara ilişkin varsayımlardan elde edilen sorun alanlarından oluşturulan soru formu ve anketin uygulanması ile gerçekleştirilmiştir. Sorular, sosyo ekonomik durum, kişisel bilgiler ve kadın akademisyenlerin din algılarının genel dini tutum, inanç ve ibadet boyutlarını ölçmeye yönelik diğer konuları içermiştir. Araştırmanın evreni, Dicle Üniversitesi ve Mardin Artuklu Üniversitesi'nde görev yapan kadın akademisyenlerden oluşmuş ve anket toplam 50 kadın akademisyen üzerinde uygulanmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde, SPSS tekniği ile varyans analizi, t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research investigates the form of the female academicians's perception of the religion by displaying the academic sexuality axis appearences of the religion with theoretically and practical meaning, being a woman and the academic identity which is joined to this whether shows differences or not in the perception of religion, changeable things such as age, sexuality, civil status, social belonging, ,the academic identity with this that creates the changes in the perception of the religion. In this context it has been established the level of perception and the manner of the religion of the female academicians who works in Dicle University and Mardin Artuklu University and the age,the place of birth, the civil status, the level of income, the academic career, seeing herself as a feminist, participation to a whatever civilization community institution activity, a political party or a membership of a professional association whether shows differences or not of these women. This research has been acquired by adopting the investigation and the question form with the area of matters which has been obtained from the hypothesis connected with the main areas mentioned. The questions include other themes such as social economical condition, individual information and the general manner which aimed to measure the size of the belief and the worship of the perception of the female academicians' of the religion. The universe of this research has been consisted of the female academicians who works in Dicle University and Mardin Artuklu University and this investigation has been adopted to over 50 female academicians. SPSS technique, the analysis of varyans and test t have been used in the analyse of this research.