Limited şirket genel kurulunun elektronik ortamda toplanması ve karar alması
Electronic decision making and meeting principles of general assembly of limited liability company
  1. Tez No: 353212
  2. Yazar: UFUK TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECAT AZARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu ile şirketler hukuku alanında öngörülen yeniliklerden bir diğeri de genel kurul toplantılarının elektronik ortamda yapılmasıdır. Türk Ticaret Kanunu'nun 1527. maddesinin 2. fıkrasında limited şirket genel kurtul toplantılarının elektronik ortamda yapılmasının mümkün olduğu belirtilmiş olup çalışmamız, elektronik ortamda yapılacak bu genel kurul toplantılarının nasıl yapılacağını açıklama amacını taşımaktadır. Limited şirket genel kurul toplantılarının elektronik ortamda yapılması hususu açıklanmaya çalışılırken öncelikle, kanun koyucunun elektronik ortam kavramına yaklaşımı açıklanmalıdır.Kanun koyucu elektronik ortam kavramı ile internet ortamını kastettiğini Türk Ticaret Kanunu'nun 1527. maddesinin 3. fıkrasında belirtmektedir. Genel kurul toplantılarının internet ortamında yapılabilmesi için bazı şartların gerçekleşmesi gerekmektedir. Şöyle ki, öncelikle limited şirketin bu amaca özgülenmiş bir internet sitesinin bulunması, şirket sözleşmesinde genel kurul toplantılarına internet ortamından katılımın mümkün olduğuna ilişkin hükmün bulunması, pay sahiplerinin genel kurula internet üzerinden katılımı talep etmeleri ve fiziki katılımlı genel kurul toplantısının yapılması gerekmektedir. Kanun koyucu her ne kadar pay sahiplerinin genel kurula internet ortamından katılmalarını mümkün kılmış ise de, genel kurul toplantılarının tamamen elektronik ortamda yapıldığı sanal genel kurul modelini benimsememiş, fiziki katılımlı genel kurul toplantılarına, arzu eden pay sahiplerinin elektronik ortamdan da katılabilecekleri çevirim içi katılımlı genel kurul modelini benimsemiştir.Çalışmamızda çevirim içi genel kurul toplantılarının nasıl yapılacağı; toplantılara katılımın nasıl olacağı; toplantının gerçekleştirildiği Elektronik Toplantı Sisteminin işleyişi; çevirim içi katılımcıların müzakerelere katılma, öneride bulunma ve oy haklarını nasıl kullanacakları ile elektronik ortamda karar alınması açıklanmaya çalışılmaktadır.Anahtar SözcüklerŞirketler hukuku, limited şirket, genel kurul, elektronik ortam, sanal genel kurul, çevirim içi katılımlı genel kurul.
Özet (Çeviri)
Turkish Commercial Code numbered 6102 brings a new regulation at Company Law. This regulation makes electronic general assembly at limited liability companies possible. According to Turkish Commercial Code clause 1527, subclause 2, general assembly can be held at electronic media. In our thesis we want to explain how general assembly can be held at electronic media. However, first of all we need indicating the meaning of electronic media.According to Turkish Commercial Code, electronic media means internet platform. Joining the meetings by using internet must be allowed at company contract and company must establish a web site for this purpose. If any of shareholders want to join the meetings by using the internet must demand this form company. At limited liability companies only online general assembly are allowed; therefore, a physical meeting must be held.In our thesis we want to explain, how online general assembly can be held; how shareholders join the meetings; working of Electronic Meeting System which holds the meetings in; usage of rights like joining the negotiations, making proposals and voting of online participants.Key WordsCompany law, limited liability company, general assembly, general meeting, electronic media, virtual general assembly, online general assembly.