Kur'ân-ı Kerim'de özel isimler
Proper nouns in the holly Quran
  1. Tez No: 353232
  2. Yazar: HAMİT SEVGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada Kuran'ı Kerim'de zikredilen özel isimlerin tespiti, bu isimlerin lafız ve mana açısından incelenmesi, müsemmalarının (isim sahipleri) Kuran'ı Kerim'deki nitelikleri, konumu ve öneminin belirlenmesi amaçlanmıştır.Müfessirler arasında özel isim olduğu yönündeki görüşün ittifaki ya da güçlü olduğu kelimeler araştırmanın kapsamına alınmıştır. Özel isimlerin tespitinde dilbilgisi kurallarına bire bir bağlı kalınmamıştır. Özel isimler Kuran açısından tespit edilmeye çalışılmıştır. Müşahhas bir mana ifade eden kelimeler bu çalışmanın kapsamına alınmıştır. Araştırma neticesinde Kuran'ı Kerim'de yüz altmış civarında özel isim olduğu tespit edilmiştir. Bu özel isimlerin zikredildiği ayetler incelenip özet bilgi verilmeye çalışılmıştır. Bu özel isimler, Kutsal Alan ve Kutsal Dışı Alan olarak tasnife tabi tutulmuştur. Kutsal Alana giren özel isimlerin sayısının Kutsal Dışı Alana giren özel isimlerden yaklaşık iki kat fazla olduğu belirlenmiştir. Ayrıca Kutsal Alana giren özel isimlerin zikredildiği ayet sayısının, Kutsal Dışı Alana giren özel isimlerin zikredildiği ayet sayısından yaklaşık yedi kat fazla olduğu belirlenmiştir. Hedefi dünya ve ahiret saadetini temin etmek olan Kuran'ı Kerim, özel isimler yoluyla Kutsal Alanı muhataplarına daha çok sunduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte ibret alınması için Kutsal Dışı Alana da yer vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed that; to ascertain the proper nouns in the Holy Koran, to research the pronunciation and the meaning of those nouns, to trace the characteristics of their names, to determine the position and the importance of them.The nouns in the direction of being specific names that are chosen by the alliance or strong opinion of the commentators of Koran are included in the study. In the determination of those proper nouns there are no connections with the rules of grammar. These proper nouns have been tried to determine in terms of Koran. This study especially focuses on the nouns expressing the concrete means. As a result of this research in Koran about a hundred and fifty proper nouns have been identified. Those proper nouns in the verses of Koran are analyzed and tried to be given summary information related to each of them. Moreover they are classified into as Holy Fields and Non-Holy Fields. It is traced that the number of proper nouns in the holy field are almost two times more than the nouns in the Non-Holy Fields. Also the verses containing them are seven times more than the verses don?t contain them. It is determined that the Holy Koran which aims to assure the happiness of this world and the happiness of the hereafter, presents Holy Field with the help of these proper nouns to the people spoken to. Nonetheless Koran also includes Non-Holy field to serve as a lesson to the target people.