Kur'an-ı Kerim'deki tekrarlara orjinal bir bakış: Risale-i Nur örneği
An original look at repetitions in the Qur'an: Example of Risale-i Nur
  1. Tez No: 353233
  2. Yazar: CENGİZ KANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN TURGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tekrarlar, Kur'an'da oldukça fazla yer kaplar. Bundan dolayı Kur'an'daki tekrarlardan söz edilirken neyin tekrarlandığı, açıklığa kavuşturulması gereken bir meseledir. Bu bakımdan, Kur'an'da geçen tekrarları `lafız' ve `mana tekrarları' olarak iki bölüme ayırmak mümkündür. Mana tekrarlarından maksat, belli kıssaların, cennet ve cehennem ile ilgili konuların ve benzeri mevzuların tekrarlanmasıdır. Lafız tekrarları ise, bir kelimenin, kelamın, cümlenin aynı surede veya farklı surelerde aynen tekrarlanmasıdır. Bu mevzu, geçmişten günümüze kadar gayri müslimlerden gelen eleştiriler üzerine İslam alimleri tarafından kitaplar, risaleler yazılarak cevaplar verilmiştir. Eserlerinde günümüz insanına Kur'an'dan mülhem reçeteler sunan Bediüzzaman Said Nursi de bu konu üzerinde kitaplarında önemle durmaktadır. Eserlerinde Nursi, `Kur'an Tekrarları' konusunu ana hatlarıyla dua ve zikir, tasrif, teselli ve müjdeleme, inzar, takrir ve te'kid, Kur'an'ın evrenselliği icabı, Kur'an maksatlarıyla olan ilgisi, Kur'an i'cazının tezahürü olarak, Mekki ve Medeni sureler, belagat, ikna ve irşat, ihtiyaçların tekrarı cihetleriyle incelemiştir. Nursi, zahiren görülen tekrarın hakikatte tekrar olmadığını ve Kur'an-ı Ker'im'de bulunmalarının gerekli olduğu sonucuna ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Repetitions feature in the Qur'an a lot. Hence when spoken about repetitions in the Quran, what is repeated is an issue that needs to be clarified. In this respect, it is possible to divide repetititons in the Quran into two parts; ?rehearsal? and ?meaning? repetitions. The goal of meaning repetititons is to repeat certain events, issues related to heaven and hell, and similar topics. Rehearsal repetitions on the other hand, is the repetition of words and sentences in the same way in the verses. This topic has been addressed by books and articles of Islamic intellectuals upon critiques of non-muslims so far. Bediüzzaman Said Nursi, who has presented inspiring solutions to the humanity in his works, has closely dealt with this topic. In his works, Nursi examines the topic of Holy Quran Repetitions generally in the context of pray, remembrance and consolation which are related to the universality of Qur?an. Nursi has concluded that those repetitions that are visible are not repetitions indeed and need to exist in the Holy Quran.