Yakındoğu Neolitiğinde Natuf ve Nemrik kültürleri
The cultures of Natufian and Nemric in the Near Eastern Neolithic
- Tez No: 353235
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA SAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Neolitik Dönem, yaşamı değiştiren birçok gelişimin çok hızlı yaşandığı bir dönemdir. Ancak bu dönemi, yalnızca besin üreticiliği ve bunun sonucunda elde edilen artı ürünün insanlara sağladığı rahatlılıkta, tarım ve hayvancılıkta aramamak gerekir. Çünkü, bu dönem çok daha kapsamlı ve geniştir.İnsan toplulukları gelişim sürecinde karşılaştığı ihtiyaçlar doğrultusunda gelişen arayışları, bazı deneyimleri ile ortaya koymuştur. Bu arayışlar, devrim olarak etkileyecek yenilikleri beraberinde getirmiştir. Bu yenilikler, insanın her türlü yaşantısında yani sanat, mimari, ekonomi, teknoloji, gömü gelenekleri gibi birçok yönden olup bunların yeniden şekillenmesini sağlamıştır.Çalışmanın ana konusu olan Natuf ve Nemrik yerleşiklerinin izleri, maddi kültürde belirgin olarak görülmektedir. Yakındoğu Neolitik Dönemi'ni büyük ölçüde etkileyen Natuf ve Nemrik kültürleri, Paleolitik Dönem unsurlarını içinde barındırmakla beraber, kendi dönemlerine de getirdikleri yeniliklerle yaşamın her türlü alanında dönüm noktası sayılmışlardır. Ayrıca, tez çalışmasında, Anadolu'yu da kapsayan Yakındoğu Bölgesi'nin bazı yerleşiklerinde ele geçen maddi unsurlar, Yakındoğu Neolitiği'nin kültürel, sanat ve dini uygulamaları göz önüne alınarak genel bir bakış açısıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Neolithic Period, is a period in which many life-changing developments has been lived very fast. but this period should not only be sought in food productivity and other extra products that provides people comfort as a result of this productivity, agriculture and animal husbandry. Because this period is much more comprehensive and wide.In the development process human communities have stated developted searches that comes out in the needs they come accross with their experience. These searches have brought out reforms that could affect as revolution with itself. These reforms were in every part of human life that such as art, architecture, economics, technology burial customs and have provided them to be reshaped.The traces of Natufian and Nemrik settlements which are the main subject of study, can be seen in the material culture very clearly. Natufian and Nemrik cultures which have greatly influenced the Near East Neolithic Period, besides sheltering the facts of Paleolithic period in itself, with the reforms that they have brought in their own era, have been considered as turning point in all aspect of life. Also, in the study of thesis, material components that incoming from some settlements in some parts of Near East also enclosing Anatolia have been evaluated in general scope by considering cultural, artistic and religious practice of Near East Neolithic.