Obsidian, trade and society in the Central Anatolian neolithic
Orta Anadolu'da neolitik dönemde obsidyen, ticaret ve toplum
- Tez No: 250485
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. THOMAS ZİMMERMANN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezin asıl amacı, Orta Anadolu Neolitiğinde obsidyenin ve ticaret ilişkilerinin rolünü, dış ilişkilerin toplulukların kültürel bağlamlarını ne derece belirlediğini ve değiştirdiğini ve bu çok bölgeli etkileşim dünyasında başka hangi maddelerin anahtar rolünü üstlendiğini araştırmaktır. Bu nedenle, bu sorunları irdelemek için iyi yayınlanmış model yerleşimler seçilmiştir. Daha sonra ana vurgu Yakın Doğu için ender bir madde olan, ana kaynakları Orta Anadolu'da bulunan ve aslında bölgeler arasındaki ilişkilerin izini sürmek için ideal bir madde olan obsidyenin üzerine konulmuştur. Ayrıca, çakmaktaşı, metaller ve belli başı küçük buluntuların değerleri de araştırılmış ve bu sayede Neolitik dönem ticaret ve madde değişimlerinin ve toplumlar ile yerleşim politikaları üzerindeki etkilerinin bütüncül bir resminin çizilmesine uğraşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The major scope of this thesis was a reappraisal of obsidian and trade connections in the Central Anatolian Neolithic, to what degree external relations shaped and altered the cultural setting of a community, and what other items can be identified as key agents in this multiregional interaction sphere. For that reason, well published model sites were chosen to investigate these issues. Major focus was then set on obsidian, with major sources located in Central Anatolia, indeed an ideal item to trace interregional relationships. Furthermore, the value of other items like flint, metals and certain small finds were reviewed to achieve a comprehensive picture of the mechanisms on Neolithic trade and exchange, and its effects on society and settlement policy.