Aremos: An object oriented visual intaractive linear programming modeler for production planning in a petroleum refinery
- Tez No: 35331
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL KUBAN ALTINEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada bir petrol rafinerisindeki üretimi bir doğrusal program olarak modellemek amacıyla AREMOS (A Refinery Modeling System) adı verilen bir prototip grafik modelleme sistemi geliştirilmiştir. AREMOS nesne tabanlı bir yazılım sistemidir ve rafineri modellemesi için görsel etkileşimli bir ortam sağlamaktadır. Sistemin amacı en iyi üretim politikasının saptanmasında görsel etkileşimli bir kullanıcı arayüzü yoluyla rafineri yönetimine yardımcı olmaktır. Sistemin kullanıcı arayüzü, karar verme sürecinde kullanıcıya kılavuzluk etmekte ve kullanıcının matematiksel programlama deneyimine gereksinimini en aza indirmektedir.
Özet (Çeviri)
A prototype graphical modeling system, AREMOS (A Refinery Modeling System), has been developed for modeling the production in a petroleum refinery as a linear program within the scope of this study. AREMOS is an object oriented modeling system which provides a visual interactive environment for refinery modeling. Its aim is to support the management of a refinery in deciding the optimum production policy through a friendly user interface, which guides the user throughout the decision making process, and virtually eliminates the need for mathematical programming expertise.