Distrubution of five calanoid coppepod species in the southern Black Sea
Beş calanoid copepod türünün Güney karadenizdeki dağılımı
- Tez No: 35330
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ CEMAL GÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Beş Calanoid Copepod Türünün Güney Karadenizdeki Dağılımı ERGÜN, GÜNER Yüksek Lisans Tezi, Deniz Bilimleri Enstitüsü Orta Doğu Teknik Üniversitesi Tez Yöneticisi : Yard. Doç. Dr. Ali Cemal Gücü Eylül, 1994 Türkiye Karadeniz münhasır ekonomik bölgesinin dominant copepodları 1991 Haziran, 1992 Ocak ve Temmuz aylarında 283 istasyonda araştırılmıştır. Copepodlann sayısal bolluğu, bioması, boy dağılımları, kompozisyonları çalışılmış ve toplam planktonun çöktürülmüş hacimleri ölçülmüştür. Tüm örnekleme alanında toplam 5 copepod türü; Calanus ponticus, Acartia clausi, Pseudocalanus elongatus. Centropages kröyeri ve Paracalanus parvus bulunmuştur. Calanus ponticus herbir örnekleme periyodunda biomasın en büyük oranını teşkil etmiştir. Calanus ponticus ve Pseudocalanus elongatus1 un sayı ve biomas açısından batı Karadeniz' de daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Tüm çalışılan alanda Calanus ponticus1 un maksimum bioması Haziran' da 1 1.5 g/m2, Ocak' da 10.8 g/m2 ve Temmuz' da 6.3 g/m2 bulunmuştur. Bu tür1 ün ortalama bioması ise Haziran* da 3.2 + 0.8 g/m2 (4320 ±1180 brey/m2), Ocak da 1. 19 ± 0.49 (2070 ± 760 brey/m2) ve Temmuz' da 1.56 ± 0.26 g/m2 (2430 ± 370 brey/m2) olarak hesaplanmıştır. Pseudocalanus elongatus1 un maksimum bioması Haziran' da 0.5 g/m2, Ocak' da 1 g/m2 ve Temmuz' da 1.2 g/m2 ve sırasıyla herbir örnekleme sezonun da ortalama 0.061 ± 0.017 g/m2 (2210 ± 720 brey/m2), 0.158 ± 0.055 (4830 ± 1750 brey/m2) ve 0. 165 ± 0.028 g/m2 (6500 ± 1200 brey/m2) bulunmuştur. Acartia clausf nin batı Karadeniz' de sayı ve biomas açısından daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Bu tür1 ün maksimum bioması Haziran' da 1 g/m2, Ocak' da 0.3 g/m2 ve Temmuz da i.2 g/m2 ve ortalama bioması Haziran' da 0. 17 ± 0.07 g/m2 ( 1650 ± 650 brey/m2), Ocak' da 0.08 ± 0.016 g/m2 (2620 ± 540brey/m2 ) ve Temmuz* da 0.63 ± 0.069 g/m2 ( 1 1 640 ± 1 945 brey/m2 ) olarak hesaplanmıştır. Calanus ponticus boy - ağılık ilişkisi incelenen ve gelişim evreleri örneklenebilen tek tür olmuştur. Bu tür için boy - ağırlık ilişkisi Haziran' da W= 0.01 56*L3-45, Temmuz' da W= 0.0153*L3-48 ve Ocak' da W= 0.0126*L3-58 olarak hesaplanmış, bu değerlerde yaz ve kış arasında önemli istatistiksel fark gözlenmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Distribution of Five Calanoid Copepod Species in the Southern Black Sea ERGÜN, GÜNER M.S. in Marine Sciences Supervisor : Assist. Prof. Dr. Ali Cemal Gücü Middle East Technical University September, 1994 Distribution of the dominant copepod species in the Turkish Black Sea Exclusive Economic Zone were investigated for June 1991, January and July 1992 periods at the total of 283 stations. The numerical abundance, biomass, length distributions, composition of copepods were studied and settling volume of total plankton was measured. A total of 5 copepod species; Calanus ponticus, Acartia clausi, Pseudocalanus elongatus, Centropages kröyeri and Paracalanus parvus were recorded in the entire sampling area. Calanus ponticus constituted the biggest proportion of the biomass in each sampling period. The abundance and biomass of Calanus ponticus and Pseudocalanus elongatus were higher in the eastern region than the western Black Sea. Maximum biomass recorded for Calanus ponticus was 19.2 g/m2 in June, 10.8 g/m2 in January and 6.3 g/m2 in July in the entire region studied. The average biomass of Calanus ponticus was 3.2 ± 0.8 g/m2 (4320 ± 1 1 80 ind./m2) in June, 1. 19 ± 0.49 g/m2 (2070 ± 760 ind./m2) in January and 1.56 ± 0.26 g/m2 (2430 ± 370 ind./m2) in July. Maximum biomass of Pseudocalanus elongatus was 0.5 g/m2 in June, 1 g/m2 in January and 1.2 g/m2 in July and its average biomass was 0.061 ±0.017 g/m2 (2210 ± 720 ind./m2) in June 0.158 ± 0.055 g/m2 (4830 ± 1750 ind./m2) and 0.165 ± 0.028 g/m2 (6500 ± 1200 ind./m2) in July. Acartia clausi was more numerous in the western part of the Turkish Black inSea coast. Maximum biomass of Acartia clausi was 1 g/m2 in June, 0.3 g/m2 in January and 1.2 g/m2 in July and its average biomass was 0. 1 7 ± 0.07 g/m2 ( 1 650 ± 650 ind./m2) in June. 0.08 ± 0.016 g/m2 (2620 ± 540 ind./m2) in January and 0.63 ± 0.069 g/m2 ( 11640 ± 1 945 ind./m2) in July. The length - weight relationship of Calanus ponticus was examined, since this was the only species whose development stages could be sampled. Length - weight relationships for this species was W= 0.0156+L3-45 in June, W= 0.0153+L3-48 in July and W= 0.0126*L3-58 in January and significant statistical difference was observed between winter and summer m these values. IV