Aydınoğulları Beyliği'nde edebi ve kültürel hayat
Literary and cultural life in Aydinogullari Seigniory
  1. Tez No: 353363
  2. Yazar: FATMA ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Aydınoğulları Beyliği'nde Edebi ve Kültürel Hayat adlı bu tezde, XIII. yüzyılda Anadolu Selçuklu Devleti'nin yıkılması ile birlikte yerine Anadolu'da kurulan Türk beyliklerinden Aydınoğulları Beyliği üzerinde araştırma ve inceleme yapılmıştır. Aydınoğulları Beyliği'ndeki edebi ve kültürel hayat araştırılmış, taranan ve incelenen kaynaklar neticesinde o dönemde tesis edilen eğitim-öğretim kurumları, yetişen ilim ve sanat adamları ile kaleme alınan ilmi ve edebi eserler hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca sanat faaliyetleri ile dini hayat da ortaya konulmaya çalışılmıştır. Aydınoğulları Beyliği'nde ilme, sanata sempatiyle yaklaşılması ve ilim ve sanat adamlarına önem verilmesi neticesinde çok sayıda ilim, kültür ve sanat eseri ortaya çıkmıştır. Anadolu beylerinin Türkçeye verdikleri önem ile de çok sayıda Türkçe eser yazılmış ve diğer dillerde yazılmış olan bazı eserler Türkçeye tercüme edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda Anadolu Beylikler Dönemi'nde Aydınoğulları Beyliği'nin XIV. ve XV. yüzyıl Anadolu Türk kültürünün, ilminin ve medeniyetinin gelişmesinde oynadığı rol ve Türk edebiyatının gelişim sürecine olan katkısı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis named 'Literary and Cultural Life in Aydinogullari Seigniory', Aydinogulları Seignority, which was one of the Turkish seignorities founded in Anatolia after Anatolian Seljuk Empire had been collapsed in XIIIth century, has been researched and analyzed. Literary and cultural life of Aydinogullari Seigniory has been researched and thanks to researched and analyzed sources, information about educational institutions which were founded in that era, scientists and artists, treatises and literary works which were written in that era were enlightened. Moreover, art movements and religious life of that era were also studied to be proven. Many treaties, cultural artworks and art pieces have been developed as a result of the importance scientist and the artists were attached. Many Turkish pieces were written and pieces which were written in another langueges translated to Turkish thanks to the importance Anatolian seigneurs attach to Turkish language. As a result of this study, in Period of Anatolian Beyliks, Aydinogullari Seigniory's role for developing XIVth and XVth century Anatolian Turkish culture, science and civilisation and help for the developing period of Turkish literature have been proved.