Yığma yapıların polipropilen lifli kuru karışım püskürtme beton ile güçlendirilmesi
Strengthening of masonry buildings with polypropylene fibrous dry mix shotcrete
  1. Tez No: 353421
  2. Yazar: FATİH KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MELDA ALKAN ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Türkiye'nin kırsal kesiminde, geleneksel yapı tipi çoğunlukla yığma yapıdır. Deprem bölgelerinde yer alan bu yığma yapılar, depreme karşı güçlendirilmeyi beklemektedir. Yurdumuzda yığma yapıya gereken önemin verilmediği açıktır. Bu nedenden dolayı yığma yapılarda, çok çeşitli nitelikteki malzeme ve işçilik seviyesine rastlamak mümkündür. Bunun sonucu olarak da yığma yapıların düşey yükler ve deprem yükleri altında güvenli olup olmadığının belirlenmesi güçleşmektedir. Ülkemizin önemli bir kısmının deprem kuşağı üzerinde olması ve son yıllarda yaşanan deprem felaketleri, özellikle deprem sonrası yapıların bilinçli bir şekilde onarılmasını veya güçlendirilmesini gündeme getirmiştir. Son yıllarda yığma yapıların güçlendirilmesi ile ilgili deneysel ve analitik çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan çalışmalarda farklı yöntemler denenmekte olup bunlardan biride püskürtme beton ile güçlendirme yöntemidir. Bu tez çalışması kapsamında; 10 cm kalınlığında 9 kg/m3 polipropilen lif katkılı kuru karışım püskürtme beton ile güçlendirilmiş 2 adet ve 2 adet yalın duvar numunesi olmak üzere toplamda 4 adet numune üretilmiştir. Güçlendirilen duvar numunelerinin yük-yer değiştirmeleri, çatlak şekilleri ve kırılma röleveleri, kırılma yükleri vb.,incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Majority in rural areas of Turkey, a traditional type of construction is masonry buildings. In many masonry buildings located in seismic zones, waiting to be strengthened against earthquakes. It is obvious the fact that pay no attention to masonry buildings in our country. For this reason, the level of material and workmanship of such nature can be found in a wide variety of buildings. As a result of this, masonry buildings under seismic and vertical loads, also makes it difficult to determine whether it is safe. Due to a significant portion of our country is in the earthquake zone, and earthquakes have been in recent years, especially after the earthquake repair or reinforcement of structures revived in a conscious manner. In recent years concerning the strengthening of masonry structures, experimental and analytical studies are carried out. In studies conducted with different methods are being tried, and one of them is a method of reinforcement with shotcrete. Within the scope of this thesis; 2 reinforced wall which are reinforced with 10 cm thick 9 kg/m3 polypropylene fıbrous dry mix shotcrete and 2 bare walls, including sample walls produced a total of 4 pieces. For reinforced wall specimens; load-displacement, crack shapes, refraction survey plans, ultimate loads and so on., have been examined.