Tekstil atıklarının piroliz ile değerlendirilmesi
Evaluation of textile waste pyrolysis
- Tez No: 353471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÜÇGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında çeşitli tekstil atıkları firmalardan toplanarak piroliz ünitesi ile değerlendirilmesi yapılmış ve akrilik elyaf ve iplik atıklarından karbon elyaf çekimi yapılmıştır. Kullanılan piroliz makinesi ve oksidasyon makinesi literatür taraması sonucunda tasarlanmıştır. Çalışmada pamuk, yün ve akrilik elyaflar piroliz ile değerlendirilmiş, pamuk ipliği ve akrilik ipliği ise oksidasyon işleminden geçirilmiştir. Çalışmaların sonucu çizelgelenmiştir. Belirli ağırlıktaki numuneler hazırlanarak piroliz işlemine tabi tutulmuş ve sonucunda ham pamuk ve yün elyafının katı ürünlerinin değerlendirilemeyeceği ve sadece akrilik elyafının piroliz işleminden oluşan katı ürünün kullanılacağı belirlenmiştir. Ayrıca oksidasyon makinesinde pamuk iplik atıklarının sadece yandığı, akrilik iplik atıklarının ise okside olarak karbon lif çekimine uygun hale geldiği gözlenmiştir. Çalışma sonucunda karbon lif üretimi için yeni bir yöntem kullanılarak üretim yapılmış ve ekonomik açıdan karbon elyafın ucuza mal edileceği görülmüştür. Akrilik elyafın özelliğinden dolayı piroliz sonucu çıkan katı ürün çok kısa bir sürede karbon karası halinde kömürleşmiştir. Karbon karası malzemesinin de çeşitli kullanım alanları ve ekonomik analizi de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, various kinds of textile wastes collected from the companies been evaluated by the pyrolysis unit and acrylic fibers and yarns are made from waste carbon fiber drawing. Pyrolysis and oxidation of used machinery machine is designed as a result of the literature. In this study, cotton, wool and acrylic fibers evaluated by pyrolysis, cotton yarn and acrylic yarn was passed through the oxidation process. The result of the study was scheduled. The specific gravity and the samples subjected to pyrolysis prepared raw cotton and wool fibers as a result of solid products of pyrolysis cannot be considered and not only consisting of acrylic fibers used in the solid product were determined. Also just burned waste oxidation machine yarn, acrylic yarn waste in the oxidized carbon was observed to become suitable for fiber spinning. In studies using a new method for the production of carbon fibers is produced, and economically it is found that the carbon fiber is less expensive. Due to the nature of acrylic fiber pyrolysis in a very short time resulting solid product was charred into carbon black. Carbon black uses a variety of materials and economic analysis was also conducted.