Tekstil atıklarından piroliz yöntemi ile enerji elde edilmesi
Obtaining energy from textile wastes by using pyrolysis method
- Tez No: 290145
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SALİM ÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Dünya'nın hızla artan enerji ihtiyacı ve buna karşılık yeterli olmayan birincil enerji kaynakları, araştırmacıları yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde çalışmaya yöneltmiştir. Piroliz de bu yöntemlerden birisidir. Petrol rezervlerinin tükeneceği göz önüne alınırsa piroliz yöntemi oldukça önemlidir.Bu çalışmada, önemli enerji potansiyeline sahip tekstil atıkları ele alınarak; bu atıklardan piroliz; diğer bir deyişle termal ısıtma metodu ile sentetik sıvı yakıt üretimi amaçlanmıştır. Sıvı ürün veriminin en yüksek olduğu optimum sıcaklığın ve koşulların bulunabilmesi için farklı koşullarda deneyler gerçekleştirilmiştir.Günümüzün bir diğer problemi de küresel ısınmadır. Alternatif enerji kaynaklarının yenilenebilir olmasının yanında çevre dostu olması da oldukça önemlidir. Çevresel performans açısından bakıldığında piroliz yöntemi çok fazla emisyona sebebiyet vermemektedir. Bu nedenle tercih edilebilir bir yöntem olduğu görülmektedir.Çalışmada deneyler 450, 500, 550 ve 600 oC sıcaklık ortamlarında; katalizörlü ve katalizörsüz olmak üzere tekrarlanmıştır. Katalizör olarak Na2CO3 ve CaCO3 kullanılmıştır. Sonuç olarak 500 oC sıcaklıkta ve Na2CO3 ortamında yapılan deneyde en yüksek sıvı ürün verimine ulaşılmıştır. Sıvı ürün incelenmiş olup; petrol türevi olduğu ve sentetik sıvı yakıt olarak kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The world?s rapidly increasing energy needs and whereas the primary energy sources are not enough, the reasearchers led to work on new and renewable energy resources. Pyrolysis is the one of these methods too. İf it is considered that oil reserves will be run out pyrolysis method is fairly important.In this study textile wastes which have very important energy potential were examined. From these wastes by using pyrolysis in other words thermal heating method, synthetic liquid fuel is to be aimed. Experiments carried out in different conditions to fined optimal heating value and the highest yield of liquid products.Another today?s problem is global warming. It?s very important that alternative energy sources are renewable and also environmentally friendly. Pyrolysis method in terms of environmental performance does not lead too much emission. For this reason this method is preferable.In the study, the experiments are made in the heating values of 450, 500, 550 and 600 oC and are also made with catalyzer and without catalyzer. Na2CO3 and CaCO3 are used as catalyzer. As a result the highest yield of liquid product to be obtained in 500 oC heating value and with Na2CO3. This liquid product was examined and were found that is equivalent to petroleum and it can be used synthetic liquid fuel.