Pektin üretimi atıklarından adsorban eldesi, karakterizasyonu ve uygulamaları
Preparation, characterization and applications of the adsorbent from pectin production wastes
  1. Tez No: 583211
  2. Yazar: KÜBRA POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tekstil endüstrisinde kullanılan boyarmaddelerin atık sular ile çevreye karışması su kirliliğinin sebeplerinden biridir ve arıtma işlemi oldukça zordur. Arıtma yöntemlerinden olan adsorpsiyon işleminde en çok tercih edilen adsorbanlardan biri ticari aktif karbondur. Çalışmamızda pektin üretimi sonunda ortaya çıkan portakal kabuğu atıklarının pirolizi ile adsorban elde edilerek boyar madde giderimi amacı ile adsorpsiyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Burada oluşan atıkların değerlendirilip geri kazanılması amaçlanmıştır. Adsorbsiyon mekanizması açıklamak amacıyla kinetik ve izoterm çalışmaları gerçekleştirilerek incelenmiştir. Deneylerin sonunda elde sistemin Langmuir izotermi ile uyumlu olduğu ve kinetik denemeler sonucunda sistemin yalancı ikinci dereceden hız denklemine uyumlu olduğu görülmüştür. Deney sonucunda boyar madde gideriminde pektin üretimi atıklarından elde edilen adsorbanın kullanılabileceği, hem atıkların değerlendirmesi açısından diğer yöntemlere alternatif olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mixing of dye used in textile industry with waste water is one of the reasons of water pollution and treatment is very difficult. Active carbon is one of the most preferred adsorbents in the adsorption process. In our study, adsorbent was obtained by pyrolysis of orange peel wastes produced at the end of pectin production and adsorption process was carried out for dye removal. The main objective is evaluate and recover the wastes. The adsorption processes was analyzed by kinetic and isotherm studies. At the end of the experiments it is seen that it is compatible with Langmuir isotherm and its kinetic experiments results shows the process follows pseudo second order equation. As a result of the experiment, it has been determined that the adsorbent obtained from pectin production wastes can be used in the removal of dye and it can be an alternative to other methods in terms of the evaluation of wastes.