Kocaeli kent ormanı ve Kocaeli Üniversitesi Umuttepe kampüs alanının kuş faunası
Birds of Kocaeli urban forest and Umuttepe campus area of Kocaeli University
- Tez No: 353490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZDEMİR, PROF. DR. İDRİS OĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kocaeli Kent Ormanı ve Umuttepe Kampüs Alanı'nda kuş faunasına yönelik ilk çalışma niteliği taşıyan bu araştırma, 2011-2012 yılları arasında 12 aylık bir sürede gerçekleştirilmiştir. Alanın kuş türlerini ve dağılımlarını ortaya çıkarmak amacıyla ele alınan bu araştırmada, kuş türlerinin tespiti için transekt ve nokta gözlem metodu uygulanmıştır. Umuttepe Kampüs Alanın'da gerçekleştirilen çalışmada, Kocaeli Kent Ormanı'nda uygulanan metotlara ilaveten Teritori Tasvir Metodu da kullanılmıştır. Her iki alanda da gözlemler genel olarak 6–7 günlük periyotlarla gerçekleştirilmiştir. Gözlemlenen türler teşhis kitaplarından faydalanarak teşhis edilmiş ve tespit edilen sayılar karnelere işlenmiştir. Araştırma sahalarında yapılan bu gözlemler sonucunda 8 takıma mensup 21 familyadan; 44 kuş türü tespit edilmiştir. Tespit edilen 44 türün 21'i her iki araştırma sahasında da mevcuttur. Kocaeli Kent Ormanı'nda toplam 19 farklı tür vardır. Aynı şekilde Umuttepe Kampüs Alanı'nda bulunmasına rağmen Kocaeli Kent Ormanı'nın da bulunmayan toplam 4 farklı tür bulunmaktadır. Kuş türlerinin takımlara göre dağılımı; Ciconiiformes 1, Columbiformes 4, Coraciiformes 1, Cuculiformes 1, Falconiformes 4, Passeriformes 30, Piciformes 1 ve Strigiformes 2 şeklinde gerçekleşmiştir. Tespit edilen kuş türlerinden 28'i yerli, 13'ü yaz göçmeni, 3'ü kış göçmenidir. Kocaeli Kent Ormanı'nda, sırasıyla; Passer domesticus, Fringilla coelebs, Erithacus rubecula, Parus cyaneus, Garrulus glandarius, Motacilla alba, Turdus merula en çok rastlanılan türlerdir. Umuttepe Kampüs Alanı'nda ise Carduelis carduelis, M. alba, Phoenicurus ochrurus en çok gözlenen türler olmuştur.
Özet (Çeviri)
The study is the first one intended for the bird fauna in Kocaeli Urban Forest and Umuttepe Campus. It is actualised in a 12 month period between the years 2011-2012. In this study, aimed at revealing the variety and the distribution of birds in the field, transect and observation at point techniques are applied for the determination of the bird variety. In addition to the methods applied in Kocaeli Urban Forest, Territory Mapping method is used in the study. In both areas observations are done generally in the periods of 6 – 7 days. Observed species are diagnosed with the help of diagnose books and the numbers defined are written on reports. As a result of the observations held on fields, 44 species birds from the 21 families belonging to 8 teams. 21 of the 44 species defined exists in both study areas. There are 19 distinct variety in Kocaeli Urban Forest. Similarly, despite existing in Umuttepe Campus, 4 different species dont exist in Kocaeli Urban Forest. The disperison of the birds relating to teams; Ciconiiformes 1, Columbiformes 4, Coraciiformes 1, Cuculiformes 1, Falconiformes 4, Passeriformes 30, Piciformes 1 and Strigiformes 2. 28 of the defined birds are native, 13 are visitants of summer, 3 are visitant of winter. In Kocaeli Urban Forest, Passer domesticus, Fringilla coelebs, Erithacus rubecula, Parus cyaneus, Garrulus glandarius, Motacilla alba, Turdus merula have been the most observed kinds respectively. In Umuttepe Campus, Carduelis carduelis, Motacilla alba, Phoenicurus ochrurus have been the most observed species respectively.