Kent ekonomisinde yapısal dönüşüm ve turizm: Kocaeli örneği
Structural transformation in urban economy and tourism: Kocaeli example
  1. Tez No: 960249
  2. Yazar: YASEMİN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BAYRAKTUTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Sanayileşmenin belli bir olgunluğa ulaşmasıyla üretim faktörlerinin daha kolay elde edilmesi, işlem maliyetlerinin azalması ve dışsallıkların ortaya çıkması gibi faydalar sağlanarak köklü değişiklikler meydana gelmekte; sermaye birikimi üretimi etkileyerek, ekonomiyi bilgiye-yeteneğe dayalı hale getirmektedir. Kentleşme süreciyle emek yoğun faaliyetler birincil sektördekine göre daha hızlı büyüme imkanı bularak yeni istihdam fırsatlarının, gelirin ve talebin yaratılmasına neden olup değişim sürecine zemin hazırlamaktadır. Bu bakımdan, eskiyen, canlılığını yitiren sanayi şehirlerinin turizm eksenli dönüşüm serüveni çalışmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Sanayi sektöründe başlayan gelişme, nüfus ve çevresel etkiler nedeniyle sürdürülemez hale geldiğinde alternatif sektörlere geçilmezse kentsel alan durgunluk ve gerileme yaşayabilir. Bu düşünceden hareketle, bu çalışmada, Türkiye'nin önemli sanayi merkezlerinden Kocaeli'nin turizm potansiyelini kullanarak gelecekte olası turizm şehri olma imkanının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Coğrafi olarak yakın konumdaki bir başka sanayi kenti olan Bursa ile karşılaştırmalı bir simülasyon için Kocaeli'nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan temin edilen 2004-2022 dönemine ait tesise gelen yerli, yabancı, toplam turist sayısı; yerli, yabancı, toplam turist geceleme sayısı; ortalama kalış süresi; doluluk oranı; turizm işletme ve yatırım belgeli tesis sayısı verileri kullanılmış ve Holt Üstel Düzeltme Tahmin yöntemi ile 2023-2040 dönemi için tahminler gerçekleştirilmiştir. Tahmin sonuçlarından hareketle Kocaeli ilinin turizm açısından geleceği Bursa ile karşılaştırılıp, turizm şehri olma potansiyeli tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
With industrialization reaching a certain maturity, radical changes occur by providing benefits such as easier acquisition of production factors, reduction of transaction costs and the emergence of externalities; capital accumulation affects production, making the economy based on knowledge and talent. With the urbanization process, labor-intensive activities have the opportunity to grow faster than those in the primary sector, creating new employment opportunities, income and demand, and paving the way for the change process. The urbanization process, labor- activities have the opportunity to grow faster than those in the sector, creating new employment opportunity focus of the study. When the development that started in the industrial sector becomes unsustainable due to population and environmental impacts, the urban area may experience recession and decline if alternative sectors are not switched. Based on this idea, in this study, it is aimed to determine the possibility of becoming a possible tourism city in the future by using the tourism potential of Kocaeli, one of the important industrial centers of Turkey. For a comparative simulation with Bursa, another industrial city located geographically close to Kocaeli, the total number of domestic, foreign, total tourists coming to the facility for the period Jul 2004-2022, the total number of domestic, foreign, overnight tourist stays, average length of stay, occupancy rate, number of facilities with tourism operation and investment certificates data were used and estimates were made for the period 2023-2040 using the Holt Exponential Correction Estimation method. Based on the forecast results, the future of Kocaeli in terms of tourism is compared with Bursa and the potential of becoming a tourism city is discussed.