Ziyaretçilerin mekansal dağılımının belirlenmesinde cbs kullanımı üzerine bir araştırma: kocaeli kent ormanı örneği
A study on using gis for determination spatial distribution of visitors: example of kocaeli urban forest
- Tez No: 504331
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA YEŞİM ÇAĞLAYAN KAPTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Doğal alanlar insanların rekreasyon ihtiyacını karşılamada önemlidir. Biyotik ve abiyotik bileşenlerden oluşan bu alanlar, sadece insanlara değil aynı zamanda başka canlılara da hizmet eder. Bu nedenle bu alanlar planlanırken, ziyaretçi ihtiyaçlarını karşılaması ve doğal çevreyi koruması amacıyla sürdürülebilir bir alan oluşturmaya dikkat edilmelidir. Doğayı korurken aynı zamanda ziyaretçilere ihtiyaç ve taleplerini karşılayan kaliteli rekreasyon olanakları sunabilmek için bu alanlarda ziyaretçileri gözlemlemek önemlidir. Ziyaretçilerin hangi tür fonksiyonel alanları kullandığı, bu alanlara ulaşırken ne tarz rotaları tercih ettiği, en çok veya en az hangi yeri ziyaret ettiği, farklı grupların ne çeşit aktiviteleri tercih ettiği, alan içindeki akışı ve yoğunluğu saptanmak, bu alanların daha iyi planlanması için gerekli bilgiyi sağlar. Bu tercihleri bilmek, ziyaretçi taleplerinin karşılamasını kolaylaştırır. Bu çalışmada, ziyaretçi akışını ortaya koymak amacıyla Kocaeli Kent Ormanı'nda ziyaretçilerin mekansal dağılımları incelenmiştir. Mekansal özellikler ile yol özelliklerinin mekansal dağılım üzerine etkisi ortaya konmuştur. Ayrıca ziyaret ve ziyaretçi özellikleri ile mekansal dağılım arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu araştırmada üç ana konu incelenmiştir; kent ormanı, ziyaretçilerin mekansal davranışları ile dağılımı ve CBS. Öncelikle uygun yöntemler kullanılarak (ziyaretçi gözlemleri, anketler, görüşmeler, haritalar, resimler, literatür, vb) veri elde edilmiştir. Sonrasında, elde edilen veriler ilgili programlara aktarılmış ve ziyaretçilerin mekansal dağılımı analiz edilmiştir. Son olarak, çalışma tümüyle yeniden ele alınmış ve kent ormanıyla ilgili önerilerde bulunulmuştur. Sonuçlar stratejik ziyaretçi altyapısı planlamasına ışık tutması amacıyla kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Natural areas are important in meeting the needs of people in recreation. Biotic and abiotic components of this area, consisting of not only people but also serve several other creatures. Therefore, while these areas are planned, care should be taken to create a sustainable space in order to protect the natural environment and meet the needs of visitors. While preserving nature at the same time meet the needs and demands of visitors to provide quality recreation opportunities, it is important to observe visitors in this area. The types of functional areas used by visitors, kinds of routes preferred by reaching these areas, the most or least visited places, kinds of activities preferred by different groups, to determine the flow and density of the area, provide necessary information to plan these areas in a better way. Knowing this preference makes it easier to meet the demand of visitors. In this study, the spatial distribution of visitors in Kocaeli Urban Forest was investigated in order to reveal the flow of visitors. The effect on the spatial distribution of road attributes with spatial features have been revealed. Furthermore, the relationship between the visit and the spatial distribution characteristics were analyzed. Three main topics were investigated in this study; urban forests, spatial distribution and behavior of visitors and CBS. First, using appropriate methods (visitor observations, questionnaires, interviews, maps, pictures, literature, etc.) data were obtained. Afterwards, the data obtained were transferred to the relevant program and analyzed the spatial distribution of visitors. Finally, the study was revised completely and suggestions were made about the urban forest. The results can be used to shed light on the visitors strategic infrastructure planning.