Ortaöğretim öğretmenlerinin etkileşimli tahta kullanımına yönelik öz yeterlikleri
Secondary teachers for the use of interactive abstract wood competencies
- Tez No: 353514
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, ortaöğretim öğretmenlerinin etkileşimli tahta kullanımına yönelik öz yeterliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, öğretmenlerin etkileşimli tahta kullanımına yönelik öz yeterliklerinin (cinsiyet, hizmet yılı, okul türü, branş, yaş) çeşitli değişkenler açısından bir farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, Isparta'da bulunan ve sınıflarına etkileşimli tahta kurulmuş 30 (otuz) ortaöğretim kurumunda görev yapan 392 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak; ?Etkileşimli Tahtayı Kullanma Sıklık Ölçeği?, ?Etkileşimli Tahtayı Kullanma Düzeyi Ölçeği? ve ?Etkileşimli Tahtayı Kullanma Öz Yeterlik Ölçeği? kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 15.0 istatistik paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerinin analizinde frekans, t testi, tek yönlü ANOVA gibi istatistik teknikler kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin; etkileşimli tahtaları kullanım sıklıklarına göre konular ile ilgili slâyt gösterimi, çalışma sayfaları oluşturma ve derslerle ilgili çalışma sayfası hazırlayıp kullanma özelliklerini en sık; etkileşimli tahtadaki notların yazıcıdan çıktısını alma, alınan çıktıları öğrencilere dağıtma ve ders notlarını web ortamında öğrencilerle eş zamanlı olarak paylaşma özelliklerini ise en az kullandıkları belirlenmiştir. Kullanım düzeyleri açısından; etkileşimli tahta üzerindeki konularla ilgili slâyt gösterilerini kullanma, etkileşimli tahta üzerinde çalışma sayfaları hazırlama ve konularla ilgili film gösterme düzeyleri yüksek iken; tahtaya yazılan notların yazıcıdan çıktısını alma, ders notlarını dersten sonra web ortamında öğrencilerle paylaşma gibi özellikleri açısından kullanım düzeylerinin düşük olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin etkileşimli tahta kullanımına yönelik öz yeterlik düzeylerinin olumlu olduğu, cinsiyetlerine göre erkek öğretmenlerin öz yeterliklerin bayan öğretmenlere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğretmenlerin yaşları ve hizmet süreleri ilerledikçe öz yeterliklerinin düştüğü, derslerinde etkileşimli tahta kullanan öğretmenlerin çoğunluğunun, etkileşimli tahta kullanmayan öğretmenlere tavsiye ettiği bulguları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the self-efficacyof secondary school teachers? use of interactive whiteboard. The teachers' self-competence for using interactive whiteboard was investigated in terms of some variables (gender, years of service, school type, branch, age) whether there are significant differences between them. The sample of the study consists of 392 teachers studying in 30 secondary schools which have interactive Whiteboard in the province of Isparta. As measuring tools,“Frequency Scale in Using Interactive Blackboard”,“Level Scale in Using Interactive Blackboard”and“Self-Efficacy Scale in Using Interactive Blackboard”were used. The collected data were analyzed using SPSS 15.0 statistical software package. Data was analysed via frequency, t-test, One-Way ANOVA statistical techniques. According to the findings, teachers use interactive whiteboards most commonly in using slide show,in creating work sheets and using the properties of the worksheet on the lessons to prepare, but they used them least in printing, distributing lecture notes to students and sharing them in web environment simultaneously.When the data was analysed in terms of the level of use of interactive whiteboard, it was obtained that using the interactive slide shows on study topics, preparing works heets and showing related films are high. But level of taking print out of the lecture notes written on the board and sharing them in web environment with students after class features are low. Teachers' self-efficacy levels of interactive whiteboard is positive and male teachers? self-efficacy level is higher than that of female teachers. Furthermore, the findings denote that as the age of teachers and length of service period progress, then the self-efficacy levels decrease. It was also obtained that majority of teachers who are using the interactive whiteboard in their lessons recommend other teachers (who are not utilizing them) to use interactive whiteboard in their lessons