Sınıf öğretmenlerinin etkileşimli tahta kullanımına ilişkin tutum ve öz yeterlikleri arasındaki ilişki
The relationship among the primary school teachers' attitudes and self-efficacies of using interactive board
  1. Tez No: 919012
  2. Yazar: MERYEM DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE GÜL ÖZENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Teknoloji her geçen gün gelişip değişmekte ve hayatın her alanını olduğu gibi eğitim-öğretim sürecini de fazlasıyla etkilemektedir. Okullarda teknolojinin doğru kullanımının gerçekleşmesi için en büyük görevlerden biri öğretmenlere düşerken, bu bağlamda kullanılan en önemli eğitim araçlarından biri de etkileşimli tahtalar olmuştur. Ülkemizde 2010 yılında uygulanmaya başlanan Fatih Projesi kapsamında etkileşimli tahtalar, okullarımıza kademe kademe yerleştirilerek eğitimle bütünleştirme süreci gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada, sınıf öğretmenlerinin etkileşimli tahta kullanımına yönelik tutum ve öz yeterlikleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 eğitim-öğretim döneminde Şanlıurfa ilinde görevli olan ve sınıflarında etkileşimli tahta bulunan 300 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada öğretmenlerin demografik bilgilerine ulaşmak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, etkileşimli tahta kullanımına yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla Önen tarafından geliştirilen“Etkileşimli Tahta Tutum Ölçeği”ve öğretmenlerin etkileşimli tahta kullanımına yönelik öz yeterliklerine ulaşmak amacıyla Yalçınkaya tarafından geliştirilen“Etkileşimli Tahta Kullanma Öz Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada sınıf öğretmenlerinin etkileşimli tahta kullanımına yönelik tutum ve öz yeterliklerinin yüksek ve olumlu olduğu, yine sınıf öğretmenlerinin etkileşimli tahta kullanımına yönelik tutum ve öz yeterlikleri arasındaki ilişkinin orta düzeyde pozitif ve anlamlı olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırma bulguları öğretmenlerin etkileşimli tahta kullanımına yönelik tutum ve öz yeterlik algılarında farklı demografik ve mesleki değişkenlerin etkili olduğunu da göstermiştir. Genç ve meslekteki deneyimi daha az olan öğretmenlerin etkileşimli tahtaya yönelik tutumlarının daha olumlu ve öz yeterliklerinin daha yüksek olduğu bulgusu elde edilmiştir. Okutulan sınıf seviyesine bakıldığında ise birinci sınıf öğretmenlerinin tutum puanlarının dördüncü sınıf öğretmenlerinden anlamlı derecede yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Eğitim alma durumuna göre yapılan değerlendirmede ise eğitim almayan öğretmenlerin etkileşimli tahta kullanımına yönelik tutum puanlarında eğitim alan öğretmenlere kıyasla anlamlı şekilde daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology develops and changes every day and affects the education and training process as well as in every aspect of life. While one of the biggest duties falls on teachers to ensure the correct use of technology in schools, one of the most important educational tools used in this context has been interactive boards. Within the scope of the Fatih Project, which started to be implemented in our country in 2010, interactive boards were gradually placed in our schools and the process of integration with education began. This study aimed to determine the relationship between classroom teachers' attitudes and self-efficacy towards the use of interactive whiteboards. The relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. The sample of the research consists of 300 primary school teachers working in Şanlıurfa province in the 2022-2023 academic year and who have interactive boards in their classrooms. In the research,“Personal Information Form”was used to reach teachers' demographic information,“Interactive Whiteboard Attitude Scale”developed by Önen to determine their attitudes towards the use of interactive whiteboards, and“Interactive Whiteboard Attitude Scale”developed by Yalçınkaya to reach teachers' self-efficacy towards the use of interactive whiteboards.“Use Self-Efficacy Scale”was used. The data were analyzed with the SPSS package program. In the study, it was concluded that the attitudes and self-efficacy of classroom teachers towards the use of interactive whiteboards were high and positive, and the relationship between classroom teachers' attitudes and self-efficacy towards the use of interactive whiteboards was positive and significant at a moderate level. Research findings have also shown that different demographic and professional variables are effective on teachers' attitudes and self-efficacy perceptions towards the use of interactive whiteboards. It was found that young teachers and teachers with less experience in the profession have more positive attitudes towards the interactive whiteboard and their self-efficacy is higher. When looking at the grade level taught, it was concluded that the attitude scores of first grade teachers were significantly higher than those of fourth grade teachers. In the evaluation made according to the educational status, it was concluded that the attitude scores of teachers who did not receive training towards the use of interactive whiteboards were significantly higher than those of teachers who received training.