Osmaniye yöresi halep çamı (Pinus halepensis Mill.) popülasyonlarında kozalak verimi
Cone producti̇on of aleppo pi̇ne (Pinus halepensi̇s Mill.) populati̇ons i̇n Osmani̇ye di̇stri̇ct
  1. Tez No: 353530
  2. Yazar: MAHMUT ÇERÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBİ BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Halep Çamı?nda (Pinus halepensis Mill.), kozalak verimi ile büyüme özelliklerinin (boy, göğüs çapı ve taç çapı) ilişkilendirildiği ve bazı genetik parametrelerin tahmin edildiği“Osmaniye yöresi Halep çamı (Pinus halepensis Mill.) popülasyonlarında kozalak verimi”konulu bu yüksek lisans tez çalışmasında, türün silvikültür ve genetik-ıslahına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, türün ağaçlandırma sahasından örneklenen üç popülasyonundan 2013 Nisan-Mayıs döneminde örneklenen 50?şer birey değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda kozalak verimi bakımından popülasyonlar arası ve popülasyon içi geniş farklılıklar bulunmakla birlikte, ortalama kozalak verimi 98 adet olmakla birlikte en düşük kozalak verimine sahip popülasyon ile en yüksek kozalak verimine ait popülasyon arasında yaklaşık %50?lik fark belirlenmiştir. Uygulanan varyans analizi sonucunda popülasyonlar arasında kozalak verimi bakımından istatistiksel bakımdan (p?0.05) anlamlı fark olduğu belirlenmiştir. Popülasyonların genelinde döllenme varyasyonu 1.49, akrabalık derecesi ise, 0.005 bulunmuştur. Her popülasyondan eşit sayıda bireyin örneklendiği çalışmada, etkili ebeveyn sayısı ve oranı (%67.2, %69.7 ve %74.6) benzerlik göstermiştir. Uygulanan korelasyon analizi sonucunda, boy, göğüs çapı ve tepe çapı ile kozalak verimi arasında istatistiksel bakımdan anlamlı (p?0.05) pozitif ilişkiler belirlenmiştir. Çalışma sonuçları türün ormancılık uygulamaları ile genetik-ıslahı bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cone production and growth characteristics (height, diameter at breast height, and crown diameter) were related and also some genetics parameters were estimated in this M.Sc. thesis entitled ?Cone production of Aleppo pine (Pinus halepensis Mill.) Populations in Osmaniye District? to contribute for silvicultural and genetic-breeding practices of the species. The data was collected 50 mother trees sampled phenotypically, from each three plantation areas/populations in Osmaniye district in April-May of 2013. Average of number of cones per tree was 98. There were large differences among populations (p?0.05) and within population. However, cone production was 50% higher in lowest population than that of highest population. The fertility variations and coancestry in polled populations were 1.49 and 0.005, respectively. Effective number of parents and relative effective number of parents (67.2%, 69.7%, and 74.6%) were similar in the populations. Age, diameter at breast height and crown diameter have positive and significant (p?0.05) effective on cone production. Results of the study were discussed for forestry practice and genetic-breeding of the species.