Acıpayam halk kültürü içerisinde halk oyunlarının yeri ve önemi
The pasition and importance of folk dances in Acipayam public culture
- Tez No: 230859
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Acıpayam ilçesi yaşam biçimi olarak geleneksel kültürün günümüzde hala korunmaya ve yaşatılmaya çalışıldığı ender bölgelerden biridir. Bu geleneksel yapı içerisinde halk oyunları önemli bir yer tutmaktadır. Yörenin coğrafî bakımdan geçiş bölgesi özelliği taşıması ağır zeybek, kıvrak zeybek ve de teke zortlatmalarının bir arada icrasını getirmiştir.Acıpayam Halk Kültürü İçerisinde Halk Oyunlarının Yeri ve Önemi konulu çalışmada Acıpayam ve çevresinde oynanmakta olan halk oyunları, halk kültürü içersinde değerlendirilmiştir. Çalışmanın ?Giriş? bölümünde oyun ve Acıpayam yöresi halk oyunları hakkında kısa bilgiler verilmiş; birinci bölümde, halk oyunlarının icra edildiği sosyal ve kültürel yapı üzerinde durulmuş; ikinci bölümde, Acıpayam yöresinde yaygın olarak oynanmakta olan oyunlar, müzik, ritim ve adım yapısı açısından incelenerek, halk oyunlarının işlevleri değerlendirilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, Acıpayam yöresinde yaşayan halkın, halk oyunlarına ilgisi , oyunların öğrenilmesi, yaygınlık, aktarım konusundaki görüş ve düşüncelerin değerlendirilmesi amacıyla hazırladığımız anket ve bu anketin sonuçları yer almaktadır.Çalışma sonunda ulaşılan ve elde edilen bulgular, ?Sonuç? bölümünde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about analyzing Zeybek dances that are played in Denizli city?s Acıpayam township with terms of folklore.This study comprises four parts. In the first part of the study, general presentation is done about Acıpayam region and information is given about Denizli?s history and its geographical position.The second part consists informations about elapsed time from birth to death known as life?s transiton period and beliefs with the title social and cultural structure.In the third part of the study, general structure, dance, music, wearing apparel chracteristics of region?s folk dances is analyzed.The conclusion part of the study covers; informations given about low speed and high speed Zeybek dances and general chracteristics of Zeybek dances are emphasized by stating dances played in the region.