Ilık karışım asfalt
Warm mix asphalt
  1. Tez No: 353533
  2. Yazar: MUSTAFA TAHTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Artan çevre bilinci ve katı emülsiyon düzenlemeleriyle Sıcak Karışım Asfalt? taki yüksek karışım sıcaklığını düşürmek için Ilık Karışım Asfalt gelişimi sağlanmıştır. Faydalı üretim, yerleştirme ve düşük emülsiyon sırasında enerji tüketiminde azalma olmuştur. En çok kullanılan üç katkı; WAM Köpük, Aspha-min zeolit ve Sasobit balmumudur. Bu üç katkı BSK üretiminden daha düşük sıcaklıklarda agreganın kaplanabilmesini sağlamıştır. Belirli bir sıcaklık aralığında bağlayıcı viskozitesini azaltmıştır. Bu araştırmanın amacı sürdürülebilir ve çevre dostu asfalt yaratmak amacıyla asfalt karışımlara endüstri standartlarında stiren bütadien stiren (SBS) modifiye edilerek yeni Ilık Karışım Asfalt (IKA) teknolojisini araştırmaktır. Öncelikle ılık asfalt konusunda yapılmış çalışmalar özetlenmiştir. WAM köpük, aspha-min zeolit ve sasobit balmumunun asfalt malzemelerde karışımı, alanda uygulanması, labaratuar çalışmaları, bağlayıcı madde analizi, sıkıştırma durumu çalışması, oksidatif yaşlanma analizi, karışım performans analizi verilmiştir. Elde edilen sonuçlarda Avrupa ve Amerika? daki uygulama tartışılmıştır. Sonuç olarak, gerek çevreye gerekse de esnek üstyapıların performansına olumlu etkisi nedeniyle ılık asfalt gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılmakta olup, ülkemizde de uygulamalarının yakın gelecekte artacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Increased environmental awareness and stricter emissions regulations have led to a development of Warm Mix Asphalt (WMA) to reduce the high mixing temperatures of regular Hot Mix Asphalt (HMA). Its benefits are reduction in energy consumption during production and reduced emissions during production and placement. The three most additives are; WAM Foam, Aspha-min zeolite and Sasobit wax. All three additives reduce the viscosity of the binder at a certain temperature range, allowing the aggregate to be fully coated at lower temperatures than in HMA production. The purpose of this research is to create a sustainable and environmentally friendly asphalt mixtures asphalt industry standard styrene butadiene styrene (SBS) modified and new warm mix asphalt (WMA) technology to investigate. First of all, the trials are summarized in the warm asphalt. WAM foam, Asphan-min zeolite and wax sasobit a mixture of asphalt materials, implementation of field and laboratory studies, analysis of the binding agent, compression status work, oxidative aging analysis, performance analysis of the mixture are given. The results obtained in Europe and America in the application are discussed. As a result, due to the positive effect on the performance of both the environment and the flexible warm asphalt pavements are widely used in the other countries and were found to increase in the near future in our country applications.