A comparative assessment of the Black Sea anchovy stock by using holistic production and analytical age structure models
Karadeniz hamsi stokunun bütünsel üretim ve analitik yaş yapısı modelleri kullanılarak karşılaştırmalı stock değerlendirmesi
  1. Tez No: 436361
  2. Yazar: GİZEM AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CEMAL GÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Zooloji, Biology, Marine Science, Zoology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi ve Balıkçılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Karadeniz Hamsi'si (Engraulis encrasicolus), ekonomik anlamda Türkiye'nin en önemli balık türüdür. Tek başına tüm Türk balıkçılığının %60'ını oluşturur. Bu nedenle bu değerli stokun iyi yönetilmesi, sürdürülebilir ürünü hedefleyen bilimsel bir yönetim planı gerektirmektedir. Bu çalışmanın amacı ise sadece Türkiye datası kullanılarak kapsamlı bir stok yönetimi ile hamsinin güncel durumunu ortaya koyabilmektir. Bu amaçla aynı stoğu iki farklı yaklaşımla değerlendirmek ve bu yaklaşımlar arasındaki uyumu analiz etmek için ASPIC (1968-2014) ve XSA (2005-2014) adlı iki ayrı model kullanılmıştır. ASPIC Karadeniz'den alınabilecek maksimum sürdürülebilir ürünü (MSY) 244 bin ton olarak hesaplamış ve sistemden MSY kadar balık avlayabilmek için denizde olması gereken balık miktarını (BMSY) ve Karadeniz'in taşıma kapasitesini (K), sırasıyla, 610 bin ton ve 1.2 milyon ton olarak önermiştir. Ancak izleyen yıl için hesaplanan biyokütle değeri (B2015) 399 bin tondur ve bu da olması gereken miktardan %35 daha az olduğu için stokun düşük oranda aşırı avcılığa maruz kaldığı tespit edilmiştir. XSA'de ise stok ve stoka katılım arasında bir ilişki bulunamamıştır. Bu nedenle stokun güncel durumu Patterson'nun (1992) ithiyati sömürü olan Ehedef= 0.4 referans alınarak tahmin edilmiştir. Bu sonuca göre ise güncel sömürü oranı, Egüncel=0.5 olarak hesaplanmıştır, ki bu değer hedeflenen sömürü oranından (Ehedef=0.4) %25 daha fazladır. Bu nedenle, XSA sonuçları da Karadeniz hamsisinin düşük oranda aşırı avcılığa maruz kaldığını göstermektedir. Bu ve diğer karşılaştırılabilir parametreler ele alındığında sonuçlar, iki ayrı model olan bütünsel (ASPIC) ve analitik (XSA) modellerin birbiriyle uyumlu ve karşılaştırılabilir olduğunu gözler önüne sermiştir.
Özet (Çeviri)
The Black Sea anchovy (Engraulis encrasicolus) is economically and ecologically the most important fish species in the Black Sea. It supports 60% of the total fish catch among all Turkish fisheries. Therefore, the aim of the present study is to provide a comprehensive stock assessment by using only Turkish data to evaluate the condition of the Black Sea anchovy stock. To achieve this goal, two different models of ASPIC (1968-2014) and XSA (2005-2014) are used to analyze the same stock from two different viewpoints and to examine their conformity. ASPIC calculates the maximum sustainable yield (MSY) as 244ktons. To catch the MSY amount of fish from the system, the amount of fish that should be present (BMSY) and the carrying capacity of the Black Sea (K) is suggested as 610ktons and 1.2mtons, respectively. However, the calculated biomass for the following year (B2015) is 399ktons which is 35% less than BMSY. Therefore, it is determined that the Black Sea anchovy is exposed to low overfishing. In XSA, the stock- recruitment relationship cannot be established. Therefore, the current status of anchovy stock is estimated from the Patterson's (1992) precautionary exploitation rate of Etarget=0.4 as a reference point. Accordingly, the current exploitation rate is calculated as Ecurrent=0.5 which is 25% higher than the Etarget. Hence, XSA results also suggest that the Black Sea anchovy is exposed to low overfishing. This result and the other comparable parameters for the two models show the concordance and comparability of holistic (ASPIC) and analytic (XSA) models.