Ordunun Ünye ilçesinde Trabzon hurmasının seleksiyon yoluyla ıslahı üzerinde bir araştırma
- Tez No: 35369
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
7. ÖZET Bu araştırma Ordu'nun Ünye ilçesinde yürütülmüştür. İlçede 1992, yılında toplam 7 köyde 1 1 tip belirlenerek seleksiyon çalışmasına başlanmış, 1994 yılı hasat döneminde çalışmaya son verilmiştir. Araştırmada fenolojik gözlem ve pomolojik analizler yapılmış olup sonuçların değerlendirilmesin de tartılı derecelendirme metodundan yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen önemli bulgular aşağıda maddeler halinde verilmiştir. 1. Fenolojik gözlemler sonucunda tipler içerisinde çiçeklenme zamanları bakımından en erken ile en geç arasında ortalama 2-3 haftalık fark tespit edilmiştir. Tipler içerisinde en geç çiçeklenen 52 ÜN 4 nolu tip olduğu halde hasat olumu devresi diğer tiplere yakınlık göstermiştir. 2^ Pomolojik analizler sonucunda ortalama meyve irilikleri 1 89.46 g. (52 ÜN 11) ile 310.93 g. (52 ÜN 3) arasında değişmiştir. 3. Ortalama meyve kabuğu kalınlıkları 0.43 mm (52 ÜN 4, 52 ÜN 7 ve 52 ÜN 10) ile 0.53 mm (52 ÜN 3) arasında değişmiştir. 4. Ortalama SÇKM miktarları % 14.83 (52 ÜN 4) ile % 18.83 (52, ÜN 10) arasında değişmiştir. 5. Ortalama asitlik (malik asit) % 0.1190 (52 ÜN 12) ile % 0.2006 (52 ÜN 3) arasında değişmiştir. 6. Meyve kabuğu sertliği bakımından 52 ÜN 1 ve 52 ÜN 3 nolu tipler sert, 52 ÜN 7, 52 ÜN 10 ve 52 ÜN 13 nolu tipler gevrek, diğer tipler ise meyve kabuğu orta-sert olarak değerlendirilmiştir. 7. Degüstasyon ekibi tarafından yapılan değerlendirme (en kötü 1, en iyi 5 puanlama sistemi) sonucunda; dış görünüş, iç görünüş, sululuk, burukluk ve pazar değeri kriterlerinden ortalama en yüksek puanı 52 ÜN 13 nolu2 tip almıştır. 8. Pomolojik analizlerin tartılı derecelendirmesi sonucunda 52 ÜN, 10 nolu tıp çok iyi, 52 ÜN 1, 52 ÜN 5, 52 ÜN 7, 52 ÜN 11 ve 52 ÜN 13 nolu tipler iyi, diğer tipler ise orta kaliteli olarak değerlendirilmiştir.Araştırma sonucunda ilkbahar geç donlarının etkili olduğu yüksek kesimler için geç çiçeklenen 52 ÜN 4 nolu tıp, ilkbahar geç donlarının etkili olmadığı sahil kesimleri için tüketicilerin en fazla beğendiği 52 ÜN 13 nolu tipin yetiştirilmesi tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY A RESEARCH ON THE SELECTION BREEDING OF PERSIMMON (Dlospyros kaki L.) TYPES GROWN IN ÜNYE COUNTY OF ORDU PROVINCE This research has been conducted at the Ünye county of Ordu province. The selection breding study was begun by determining the 1 1 persimmon types, around the county in 1992 and it was ended at the, harvesting period of 1994. In this study, the phenological observations and the pomological analyses were search out and the Weighted-Rankit method were used to critizised the results. The. main important results observed from the research can be, summarized as follows. 1. To the phenological observations of flowering times, there appear 2-3 weeks mean difference between the earliest and the latest llowered types. Although the 52 UN 4 were the latest flowered type, its harvesting time showed the similarity to the other types 2. To the pomological analyses, the means of fruit weight differed between 1 89.46 g (52 UN 1 1 ) and 3 1 0.93 g (52 UN 3) 3. The means of fruit skin thickness were between 0.43 mm (52 UN 4, 52 UN 7 and 52 UN 10) and 0.53 mm (52 UN 3). 4. The means of TSS differed between 14.83% (52 UN 4) and 18.83% (52 UN 10). 5. The means of acidity (malic acid) differed between 0.1190% (52 UN 12) and 0.2006% (52 UN 3). 6. Acording to the friut skin hardness, the 52 UN 1 and the 52 UN 3 persimmon types were hard, the 52 UN 7, 52 UN 10 and 52 UN 13 types were crisp, and the other types clasified as mid-hard. 7. To the degustation panel results (1 point is te worse, and 5 point is the best), the 52 UN 13 persimmon type taken the highest mean points, for outward appearance, interior appearance, juicy, astingency and the market value.79 8. To the Weighted-Rankit results of the pomological analyses, the 52 UN 10 type were the best; 52 UN 1, 52 UN 5, 52 UN 7, 52 UN 1 1 and 52 UN 13 types were better and the other types were tabulated as good quality. To the reseults of this study, it was determined that the 52 UN 4 type flowered late can be suitable for the high regions, and the 52 UN 13 type has the best fruit quality and atractive for consumer can be suitable for the beach side where early spring frosts do not appear.