Samsun ekolojik şartlarında yetiştirilen bazı üçgül ve tek yıllık çimlerin verim ve verim unsurlarına farklı karışım oranları ile sıra aralığının etkileri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 35370
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MANGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
öz Bu araştırma Samsun ekolojik şartlarında yetiştirilen bazı üçgül ve tek yıllık çimlerin verim ve verim unsurlarına farklı karışım oranlan ve sıra aralığının etkilerini araştırmak amacıyla Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kurupelit Kampusu Ziraat Fakültesi'ne ait deneme arazisinde yürütülmüştür. Denemede bitki materyali olarak baklagillerden ak üçgül, anadolu üçgülü; buğdaygillerden tek yıllık çim kullanılmış olup,20 ve 40 cm olmak üzere 2 farklı sıra aralığı uygulanmıştır. Deneme 4 tekerrürlü olarak bölünmüş bloklar deneme deseninde kurulmuş olup dekara 10 kg P2O5, 5 kg N ve 10 kg K2O verilmiştir. Elde edilen bir yıllık sonuçlara göre, denemenin birinci biçiminde bulunan değerler, ikinci biçim değerlerinden yaklaşık 3 kat fazla; anadolu üçgülü + çim karışımları, ak üçgül + çim karışımlarından daha yüksek verimli olmuş ve genel olarak 20 cm sıra aralığında ekilen parsellerin verimleri 40 cm sıra aralığında ekilenlerden daha düşük olarak gerçekleşmiştir. Sonuç olarak Samsun kıyı kesimi için yaş ve kuru ot, ham protein ve ham kül verimleri yönünden en iyi sonucu veren 3 nolu karışımın (% 75 Anadolu üçgülü + % 25 Tek yıllık çim) 40 cm. sıra aralığında ekilmesi önerilmiştir. ABSTRACT AN INVESTIGATION ON THE EFFECT OF VARIOUS MIXTURE RATIOS AND ROW SPACINGS ON YIELD AND YIELD COMPONENTS OF SOME CLOVER SPECD2S AND ANNUAL RYEGRASS IN ECOLOGICAL CONDITIONS OF SAMSUN This research was conducted in Samsun ecological conditions to determine the effects of different sowing ratios and row spacings on yield and yield components of some clover cultivars (Persian and White Clover) and annual ryegrass in the experiment field belongs to the Faculty of Agriculture in Kurupelit Campus of Ondokuz Mayıs University at 7/April/ 1993. In research, as sum of plant materials; applied white clover, persian clover from legumes and annual ryegrass from gramines and two different row spacing (20 and 40 cm). The study was planned in split block design with 4 replications. In research 10 kg P2O5, 5 kg N and 10 kg K2O was applied to per decare. According to annual results of the study the first cuttings yields are higher than the second cuttings, persian clover + annual ryegrass mixtures were determined white clover + annual ryegrass mixtures than higher fresh fodder and hay yields. In generally higher yields were determined in 40 cm row spacing than 20 cm. In the light of the results above, in terms of fresh fodder, hay, crude protein and crude ash yields, the mixture consist of 75 % persian clover + 25 % annual ryegrass could be recommended in 40 cm.
Özet (Çeviri)