Kızılırmak Deltası yüzeysel sularında nitrat, nitrit, amonyak ve toplam koliform parametrelerinin incelenmesi
  1. Tez No: 35373
  2. Yazar: AYLA BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE BÜYÜKGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
III ÖZET Bu çalışmada Kızılırmak Deltası'nın yüzeyselsularının kalite parametreleri araştırılmış ve kirletici kaynakların etkisi belirlenmiştir.Çalışma alanı olarak, Kızılırmak Deltası'nın doğu bölümündeki drenaj kanalları ve Kızılırmak Nehri seçilmiştir. Bu amaçla Haziran 1994 - Mayıs 1995 tarihleri arasında bu kanallardan ve Kızılırmak Nehri'nden 28 örnekleme noktasından bir aylık periyotlarla örnekler alınarak çeşitli parametrelerin analizleri yapılmıştır.Bu parametreler, pH, iletkenlik, sıcaklık, alkalinite, çözünmüş oksijen, bulanıklık, amonyak, nitrit, nitrat ve toplam koliformdur.Laboratuvar bulgularına dayanılarak Kızılırmak Deltası'ndaki bu yüzeysel suların kirlilik dereceleri değerlendirilmiş ve kirlenme sebepleri üzerine yorumlar yapılmıştır. Çalışmada ayrıca kirlenmenin önlenmesi amacıyla alınması gereken bazı önlemler hakkında öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the quality parameters of surface water in Kızılırmak Delta were investigated and the effect of pollution sources was determined. Drainage channells in east part of Kızılırmak Delta and Kızılırmak river were choosen as research place. Different parameters such as pH, conductivity, temperature, dissolved oxygen, turbidity,' nitrate, nitrite, amonia and total koliform were analyzed in the samples collected between July 1994 - June 1995.Twenty-eight sample points were selected in this study area and the samples were taken once in a month period from the draniage channells and Kızılırmak river. After the investigation of the this channells and Kızılırmak river, the pollution levels of this surface water in Kızılırmak Delta were determined and these results were evaluated according to the pollution reasons in this area. Some suggestions and the solution ways to prevent pollution were also given.