Kızılırmak Deltası yüzeysel sularında klorür, toplam katı madde, toplam askıda madde, toplam çözünmüş madde ve kimyasal oksijen ihtiyacı parametrelerinin araştırılması
- Tez No: 35375
 - Danışmanlar: PROF. DR. A. NUR ONAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 150
Özet
III ÖZET Ülkemizin en geniş ve barındırdığı canlı sistemi açısından en değerli sulak alanlarından biri olan Kızılırmak Deltası, Karadeniz Bölgesinde doğal özelliklerini koruyabilmiş en büyük kıyı sulak alanı olma özelliğine sahiptir. Bu çalışmanın amacı; Kızılırmak Deltası'nın doğu bölümünde yüzeysel su kirlenmesinin araştırılması ve kirliliğe sebep olan faktörlerin ortaya konulmasıdır. Bu amaçla proje sahasındaki drenaj kanalları ve Kızılırmak Nehri'nde bir yıl boyunca sıcaklık, pH, iletkenlik, bulanıklık, çözünmüş oksijen, toplam katı madde, toplam askıda madde, toplam çözünmüş madde, klorür ve kimyasal oksijen ihtiyacı parametrelerinin değişimi incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre bu yüzey sularının kaliteleri tespit edilmiştir. Bu su kaliteleri üzerinde yorumlar yapılmış ve alınması gerekli önlemler konusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Kızılırmak Delta which is one of our country's most valuable wetland, is considered to be the largest coastal wetland which has been able to preserve its natural characteristics in our Black Sea region. The purpose of this research is to investigate the pollution of surface water and to determine the factors those pollute the eastern part of Kızılırmak Delta. For this purpose, the parameters, which are temperature, pH, conductivity, turbidity, dissolved oxygen, total solids, total suspended solids, total dissolved solids, chloride and chemical oxygen demand (COD) are measured at drainage canals and Kızılırmak on the project area. Delta's surface water quality is determined by this work. Its discussed on the basis of the obtained data and some suggestions were offered for the protection of Kızılırmak Delta.