Kızılırmak Deltası yüzeysel sularında fosfat, demir, sülfat biyolojik oksijen ihtiyacı ve toplam fosfor parametrelerinin araştırılması
  1. Tez No: 35374
  2. Yazar: FİLİZ COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NUR ONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
III ÖZET Ülkemizin en geniş ve barındırdığı canlı sistemi açısından en değerli sulak alanlarından biri olan Kızılırmak Deltası, Karadeniz Bölgesi'nde doğal özelliklerini koruyabilmiş en büyük kıyı sulak alanı olma özelliğine sahiptir. Bu noktadan hareketle Kızılırmak Deltası sulak alan ekosisteminin korunması amacıyla başlatılan“Kızılırmak Deltası Yönetim Planı”projesinin bir bölümünü oluşturan bu çalışmada Kızılırmak Deltası yüzey sularının kirlilik düzeyleri araştırılmıştır. Bu amaçla Haziran 1 994-Mayıs 1995 tarihleri arasında Kızılırmak Deltası doğu bölümündeki Devlet Su İşleri'nin açmış olduğu drenaj kanallarından ve Kızılırmak nehrinden aylık periyotlarla belirlenen 28 örnekleme noktasından numuneler alınmış ve fosfat, demir, sülfat, Biyolojik Oksijen İhtiyacı, toplam fosfor, sıcaklık, pH, iletkenlik, alkalinite, bulanıklık ve çözünmüş oksijen parametreleri incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre bu yüzey sularının kaliteleri tespit edilmiştir. Bu su kaliteleri üzerinde yorumlar yapılmış ve alınması gerekli önlemler konusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Kızılırmak Delta which is one of our country's most valuable wetland, is considered to be the largest coastal wetland that has been able to preserve its natural characteristics in Black sea region. Kızılırmak Delta's surface water quality is determined in this work as a part of“The Project of Management of Kızılırmak Delta”is which started for the protection of the ecosystem. For this purpose, the surface water samples were taken monthly at 28 points from Devlet Su Işleri's drainage canals and Kızılırmak between June 1994 and May 1995, and the parameters, which are phospate, iron, sulfate, Biological Oxygen Demand, total phosphorus, temperature, pH, conductivity, alkalinity, turbidity and dissolved oxygen were measured on these samples. Delta's surface water quality was determined by this work. It was discussed on the basis of the obtained data and some suggestions were offered for the protection of Kızılırmak Delta.