Büyükşehir belediyesi ve bazı ilçe belediyelerinin kültürel harcamaları
Metropolitan municipalities and district munipalities of cultural spending in Turkey
- Tez No: 353826
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİT HADİ AKDEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kültür, toplumların geçmişten günümüze sanat, dil, din, bilim, örf ve adetlerinin bütününü ifade eder. Globalleşen dünyada kültür çeşitliliğinden ve sunumuna ilişkin farklı görüşlerin olmasıyla kültür politikalarına ihtiyaç duyulmuştur. Devlet, bakanlıklarında ve yerel yönetim birimlerinde kültür alanında harcama kalemleri ve müdürlüklerine yer verilmiştir. Ülkelerin kültür politikası çeşitliliği modern politik ekonomi alanında sanatın politik ekonomisi önemli bir yere sahip olmuştur. Bu çalışmada yukarıda bahsedilen öneme dayanılarak Türkiye'de 16 tane büyükşehir belediyesinin ve ilçe belediyelerinin kültürel harcamaları teorik ve ampirik olarak incelenmiştir. Belediyelerin kültürel faaliyet algıları belediyelerin yıllık faaliyet raporları göz önünde bulundurularak sınıflandırılmıştır. Siyasi tercihler ve bölgesel farklılıklar gibi çeşitli bağımlı değişkenlerle ekonometrik tahminler kullanılmıştır. Dünyadan da örneklerle karşılaştırmalı analiz yapılmıştır. Buna göre büyükşehir belediyelerinin ve ilçe belediyelerinin kültüre ayrılan kaynaklarının ve kültür algısının belediyelerin iktisadi koşullarının yanı sıra siyasi tercihlerden ve bölgesel yapıdan etkilendiği ön görülmüştür. ANAHTAR SÖZCÜKLER Kültür ve Sanat Politikaları, Kültürel Harcama, Partiler ve Seçimler, Kültürün Özelleştirilmesi, Belediye, Büyükşehir Belediyesi
Özet (Çeviri)
Present, the history, culture and arts communities, language, religion, science, and the local habits of indicates that the whole. World globalizing conjuncture and basis of presentation of culture where different views as It was expected that cultural policy need. The Ministry of State and local government units in culture and expense items and directorates are in. Diversity of cultural policy in modern art in political economy political economy has an important place. The study was based on above-mentioned importance in Turkey, and 16 used metropolitan municipality cultural spending district municipalities as theoretical and empirical are examined. municipalities municipalities perceive cultural activity annual activity reports are classified in mind. Regional differences in Political preferences, and are dependent on several variables such as estimates based on econometric models that we developed are used. World examples in comparative analysis has been made. According to this metropolitan municipalities and district municipalities have the resources culture and cultural perception that municipalities political economic conditions as well as an outstanding choice and regional work on it has been affected. KEY WORDS Culture and the Arts, the Cultural Spending Policies, parties, and Elections, culture, the Mayor of the Municipality