Öğretim elemanları ve öğrencilerin probleme dayalı öğrenmeye ilişkin görüşleri: Dokuz Eylül Üniversitesi örneği
Tutors and students' views on problem based learning: Sample of Dokuz Eylül University
  1. Tez No: 353830
  2. Yazar: SEVGİN TURGUT KAHYAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk, İlahiyat, Mühendislik ve Fen Edebiyat Fakülteleri'nde uygulanmakta olan probleme dayalı öğrenme (PDÖ) yaklaşımına ilişkin öğrenci ve öğretim elemanlarının görüşlerini ortaya koymaktır.Araştırma, 2008 ve 2010 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik ve Fen Edebiyat Fakülteleri'nde 2., 3. ve 4. sınıfta,, Hukuk ve İlahiyat Fakülteleri'nde 3. ve 4. sınıfta PDÖ ile öğrenim gören lisans öğrencileri ile bu bölüm ve fakültelerdeki öğretim elemanlarından elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir.Araştırmada nitel ve nicel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Öğrenci ve öğretim elemanlarının PDÖ ile ilgili görüşlerini almak için araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış öğretim elemanı ve öğrenci görüşme formları ile yine araştırmacı tarafından geliştirilen öğretim elemanı ve öğrenci görüş anketleri kullanılmıştır. Araştırmanın nitel ve nicel verileri bulgular bölümünde analiz edilerek sunulmuştur.Araştırma bulguları, PDÖ ile öğretim uygulaması başlamadan önce öğrencilerin ve öğretim elemanlarının PDÖ'ye ilişkin bilgilendirildiklerini, ancak özellikle öğrenci bilgilendirmelerinin yeterli olmadığını göstermiştir. Öğrencilerin ve öğretim elemanlarının çoğunluğu PDÖ'nün öğrencilere araştırma yapma, konuları ilişkilendirme, problem çözme, ekiple çalışma, ve bilgi kaynaklarını kullanma gibi becerileri tamamen kazandırdığını, grup içinde fikirlerini söyleme, topluluk önünde sunum yapma, tartışma sırasında fikirlerini savunma ve karşısındakinin görüşlerini dinleme becerilerini de yeterli düzeyde edindirdiğini düşünmektedir. Bulgular incelendiğinde görülmüştür ki, hem öğrenci hem de öğretim elemanlarının çoğunluğuna göre öğrenciler meslek hayatında karşılaşılan bir problemi çözme becerisi ile bilimsel çalışmalar yapmaları için gereken bilgileri orta düzeyde edinmektedirler.Öğrenci ve öğretim elemanlarının çoğunluğu tarafından modüllerin kısmen ilgi çekici olduğu, güncel ve geçerli bilgilere kısmen sahip olduğu düşünülmektedir. Öğrencilerin ve öğretim elemanlarının çoğunluğu, PDÖ oturumlarını, öğrenme hedeflerine ulaşmada kısmen de olsa yeterli bulduklarını belirtmiştir. Ulaşılan bulgular sonucunda öğrencilerin ve öğretim elemanlarının bir kısmının PDÖ'nün temel ilkelerini anlayamadığı, uygulamalar sırasında oturum yönetiminde bazı sorunlar meydana geldiği ve değerlendirme sırasında alternatif değerlendirme yaklaşımlarına yeterince başvurulmamasını da içeren eksiklikler olduğu görülmüştür.Araştırmanın sonunda ulaşılan bulgular ışığında programla ve gelecekte yapılabilecek araştırmalarla ilgili önerilerde bulunulmuştur.ANAHTAR SÖZCÜKLERProbleme Dayalı Öğrenme, Yapılandırmacılık, Görüş, DEÜ
Özet (Çeviri)
This study?s main purpose is to present the tutors?and student?s views of problem based learning (PBL) being implemented in Dokuz Eylül University?s Law, Theology, Engineering and Arts and Sciences Faculties.The study was carried out with the data obtained between 2008 and 2010 from the 2nd, 3rd, and 4th year students of Engineering and Arts and Sciences Faculties and 3rd and 4th year students of Law and Theology Faculties and the tutors of these faculties.In this study a mixed method design; composed of both qualitative and quantative research designs was adopted. The data utilized in this study derive from semi-structured interviews and questionnaires developed fort he students asnd tutors by the researcher. Quantitative and qualitative data was combined at the analysis stage.The results of the study revealed that the students and tutors were informed about the PBL before the implementation of the approach, however especially students need a longer information period with opportunities to practice. Majority of the students and the tutors think that PBL helps students acquire the skills to search, relate subjects to one and other, solve problems, work in a team and use information sources completely. According to the findings, majority of the students and teachers think that with PBL students have obtained the skills to share their opinions in a group, making presentation in a group, defending their ideas in a debate and listening to another person?s ideas. Majority of the students and tutors think that students acquire only a medium level of problem solving skills for the problems they will encounter in work life and for the knowledge to make scientific research.Majority of the students and tutors think that modules are partially interesting and they contain information which is partly accurate and current. PBL sessions are considered as partly adequte to meet the learning objectives. Findings indicate that some students and tutors are having difficulties in understanding the main principles of PBL, they encounter with some application problems during the PBL sessions and assesment,process has some deficiencies including the lack of practice of alternative assessment methods.At the end of the research report within the context of these findings, some suggestions are given for the programme and further research.KEYWORDSProblem Based Learning, Constructivism, Views, DEU