Belediyeler ve iyi yönetişim
Municipalities and good governance
- Tez No: 353831
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL MENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kamu yönetiminde iyi yönetişim kavramı son 20?25 yılda kullanılmaktadır. Yurttaş memnuniyetini ve kamu hizmet kalitesini arttırmayı hedeflediği yönetim sisteminin bütünü olarak ifade edilebilecek iyi yönetişimin temel ilkeleri arasında karşılıklı bir etkileşim bulunmaktadır. Türkiye'de uygulanan yerel yönetişim araçlarını; halk kurultayları, halk günleri, proje demokrasisi, semt danışma merkezleri, kamuoyu araştırması, referandum, e-belediyecilik, yerel gündem 21 programı, TODAM'lar olarak sıralayabiliriz. İyi yönetişimin son yıllarda öne çıkan uygulama aracı kent konseyleridir. 2000'li yıllarda demokrasimiz için hayati öneme sahip belediyelerin sorunlarını çözmek için, iyi yönetişim bağlamında mevzuat çalışmaları olmuştur. Türkiye'deki belediyeler sorunlarını kurumsal yapılarını güçlendirerek ve iyi yönetişim ilkelerini uygulayarak çözebilecekleri yönündeki varsayım doğrulanamamışsa da; belediyeler iyi yönetişim bağlamında kent konseylerini arkasındaki mevzuat desteğiyle de uygulama aracı olarak tercih etmişlerdir. Sonuç olarak dışarıdan empoze edilen kavramlara gerek kalmaksızın insan odaklı, dürüst, hukukun üstünlüğünün esas olduğu belediye yönetimlerince sorunlar çözülmelidir.
Özet (Çeviri)
Term of good governance has been used in public administration for 20-25 years. There is an interaction between principles of the good governance that are considered to aim to increse quantitity of publich service and make city dwellers appreciated. In Turkey, the applied methods of local governance could be listed as public assembly, public days, Project democracy, neigbourhood and public consulting offices, petitions, public opinion survey, referandum, e-governing, Local Agenta 21 programme. In 2000's, several laws and regulations which were related to good governance made by governments due to solve the administrative problem of municipalities that are so vitaly important to improve our democracy. However, the hypothesis that argues that municipalities in Turkey can solve their problems if they strengh their corporate governance and apply principles of the good governance cannot be verificated. Recently, city councils that have also legal support have been popular as the most effective methods in term of good governance. By way of conclusion, the problems should be solved by the municipalities that are based on humanity, honesty and rule of law without any term that is imposed by international organizations.