Çevre-insan-doğa ilişkisinin Stefano Benni'nin Margherita Dolcevita ve Buket Uzuner'in Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları Su adlı yapıtlarında ekoeleştirel bağlamda karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative study of relationship among environment-human-nature on ecocriticism context in Stefanno Benni's Margherita Dolcevita and Buket Uzuner's Uyumsuz Defne Kaman'ın Maceraları Su books
  1. Tez No: 353843
  2. Yazar: ÇİĞDEM CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ÖZKAN SPEELMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Doğa döngüsünün sürekliliği açısından, kaynakların kullanım şekli ve insanoğlunun faaliyetleri bugünü ve geleceği şekillendiren en önemli etmenlerdir. İnsan odaklı yaşama giderek artan eğilim, son yıllarda ekoloji ve çevre sorunlarının derin bir şekilde hissedilmesiyle, çevre odaklı uygulamalara geçişi ön plana çıkartmış ve bu konunun öneminin özellikle vurgulanmasını sağlamıştır. İnsanoğlu gerek toplumsal gerek bireysel gelişim ve ilerlemesini sürdürürken teknolojiyi, onun sunduğu kolaylıkları sadece doğadan faydalanmak amacıyla değil, aynı zamanda doğanın menfaatine olacak şekilde de kullandığı sürece bugünde ve gelecekte yeşil bir dünyanın devam etmesini sağlayabilecektir. Çevre sorunlarını ve kültürü şekillendiren doğayı, insanların yaşadıkları mekânların doğa ile ilişkisini, kısaca doğanın edebiyat içerisinde ele alınışını inceleyen ekoeleştiri kuramı, bireylerde ekolojik bir bilinçlendirme oluşturma işlevi sayesinde giderek artan bir öneme sahiptir. Bu çalışmada, farklı coğrafyalarda, biri İtalya'da Stefano Benni, diğeri Türkiye'de Buket Uzuner tarafından kaleme alınmış iki yapıt, ekoeleştiri ve kadınla doğanın sömürüsünü bir arada ele alan feminist ekoeleştiri penceresinden karşılaştırmalı olarak incelenerek, edebiyatta doğanın ve ekolojik sorunların ele alınışı ile edebiyatın ekolojik farkındalık yaratmadaki işlevi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The way the sources are used and the activities of humankind are the most significant factors shaping the present and the future with regards to the durability of the cycle of nature. Due to the fact that the ecological and environmental problems have been deeply felt recently, the increasing tendency towards a people oriented life has brought the transition to environment oriented practices into the forefront and caused this issue to be particularly emphasized. As humankind maintains its both social and individual improvement and advancement, it will be able to ensure the sustainability of a green world both in the present and the future as long as it utilizes technology and the benefits rendered by it not only to make use of nature but in a way that is for the good of nature. Ecocritical theory; which examines nature which shapes the environmental problems and culture, the relation between the places where people live and nature, namely, the covering of nature in literature briefly, has an ever increasing significance thanks to its function to generate an ecological awareness in individuals. In this study, two works from two different geographies, one of which penned in Italy by Stefano Benni, the other one in Turkey by Buket Uzuner; are comparatively analyzed within the framework of ecocriticism and feminist ecocriticism that deals with the exploitation of woman and nature together; and by this means, covering of nature and ecological problems in literature and the function of literature in raising ecological awareness are examined.