Toz tutucu siklonların analizi ve tasarımı
- Tez No: 35385
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHATTİN TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Hava kirliliğine neden olan toz emisyonları arıtılmasında çeşitli toz toplama sistemleri mevcuttur. Bu çalışmada, toz tutucu sistemlerden olan siklonlar incelenmektedir. Siklon tasarımı (optimizasyonu (bkz 32)) için bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Siklon hesabı sınır çapı ve sınır yükü hipotezleriyle yapılmaktadır. Yapılan bilgisayar programında baca gazı özellikleri, basınç, sıcaklık, toz spekturumu verilidiği taktirde, siklon boyutları (siklon dış yarıçapı, dalma borusu yarıçapı, siklon boyu, dalma borusu boyu ) basınç kaybı ve siklonun toplam verimi hesaplanmaktadır. Bu hesaplardan maximum toplama verimini minumum basınç kaybıyla veren siklon tespit edilerek, optimum siklon elde edilmektedir. ABSTRACT There are several dust collector systems in the process of dust emission purification which cause air pollution. In this study, one of dust collector systems.cyclones have been examined. A computer programme has been done for cyclone design. Cyclone calculation has been done with border diameter and border load hypothesis. In this programme ; inputs are characteristics of smoke stock.pressure.temperature,dust spectrum. When we used these inputs ; we calculate dimensions of cyclone ( cyclone external radius, submerged orifise radius, cyclone high, summerged orifice high ), the loss of pressure and total cyclone efficiency. From this calculation ;we establish cyclone which has maximum collector efficiency with minumum loss pressure. Then, we find optimum cyclone dimension. /
Özet (Çeviri)
50 SONUÇ Hava kirliliğine neden olan toz emisyonları arıtılmasında çeşitli toz toplama sistemleri mevcuttur. Bu çalışmada, toz tutucu sistemlerden olan siklonlar incelenmektedir. Siklon tasarımı (optimizasyonu (bkz 32)) için bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Siklon hesabı sınır çapı ve sınır yükü hipotezleriyle yapılmaktadır. Yapılan bilgisayar programında baca gazı özellikleri, basınç, sıcaklık, toz spekturumu verilidiği taktirde, siklon boyutları (siklon dış yarıçapı, dalma borusu yarıçapı, siklon boyu, dalma borusu boyu ) basınç kaybı ve siklonun toplam verimi hesaplanmaktadır. Bu hesaplardan maximum toplama verimini minumum basınç kaybıyla veren siklon tespit edilerek, optimum siklon elde edilmektedir. SUMMARY There are several dust collector systems in the process of dust emission purification which cause air pollution. In this study, one of dust collector systems.cyclones have been examined. A computer programme has been done for cyclone design. Cyclone calculation has been done with border diameter and ' border load hypothesis. In this programme ; inputs are characteristics of smoke stock.pressure.temperature.dust spectrum. When we used these inputs ; we calculate dimensions of cyclone ( cyclone externa! radius, submerged orifise radius, cyclone high, summerged orifice high ), the loss of pressure and total cyclone efficiency. From this calculation ;we establish cyclone which has maximum collector efficiency with minumum loss pressure. Then, we find optimum cyclone dimension.