Toz tutucu siklon ve multisiklonların optimum tasarımı
Optimum design o cyclonic particulate (dust) collectors
- Tez No: 8651
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Siklon ve multisiklonlar, toz içerikli gazların temizlenmesi amacıyla belli koşullarda sıkça kullanılan toz tutuculardır. Bu sistemlerin enerji ve işletme ekonomisi yönünden uygun tasarımla rının gerçekleştirilebilmesi amacıyla konu ile ilgili literatür araştırması yapılmış ve optimizasyona yönelik kuramsal bir temel oluşturulmuştur. Optimizasyonun yapılabilmesi için siklon verimi ve basınç kaybını ifade eden iki temel denklem belirlenerek, uygun bir biçimde birleştirilmiştir. Siklon ve multisiklonların optimum tasarımı için ayrı ayrı seçilen denklem çiftlerinin amaç doğrul tusunda kullanılmalarına yönelik bilgisayar programları gelişti rilmiştir. Isıtma amacıyla kullanılan kazanlar için yakıt, kazan ve toz özelliklerine bağlı olarak seçilecek optimum siklon tasarımı da örnek olarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cyclonic dust collectors are extensively used in industry to clean dust-laden gases. In order to accomplish an optimum design with respect to power and operating costs, a literature survey has been carried out and a theoretical foundation is established. A couple of efficiency and pressure drop equations are selected and so combined as to achieve optimum designs. Two flowcharts are presented for computer aided design of optimum cyclones and multicyclones (multitube collectors), which are using two different sets of efficiency and pressure drop equations. A case study on the optimum cyclone design for boilers used in heating systems has been carried out taking into account the fuel, boiler and particulate characteristics. -11-