Gestasyonel diyabeti olan/olmayan kadınların emzirme durumlarının incelenmesi
Evaluation of breastfeeding patterns of womens with/without gestational diabetes mellitus
  1. Tez No: 353854
  2. Yazar: GÜLER ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERLİNDA ALUŞ TOKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Gestasyonel diyabeti (GDM) olan/olmayan annelerin emzirme durumlarını incelemektir.Yöntem: Tanımlayıcı ve karşılaştırmalı tipte yapılan çalışma; Sağlık Bakanlığına bağlı anne dostu beş hastanede, GDM olan 170, olmayan 170 toplam 340 postpartum kadın ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan tanıtıcı bilgi formu, ilk 24 saatte emzirme uygulamalarını değerlendirme formu ve postpartum birinci hafta emzirme uygulamalarını değerlendirme formu kullanılmıştır. Veriler iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, ki-kare testi ile değerlendirilmiştir.Bulgular: GDM olan kadınların olmayanlara göre; ilk emzirme zamanının daha geç (%67.6;%42.6, p=0.01), ilk emzirme süresinin daha düşük (6.0±3.7;7.6±4.4, p=0.00), bebeğin derin uykuda olma durumu daha fazla (%13.5;%7.1, p=0.01) ve ilk 24 saatte emzirme probleminin yaşama durumunun daha yoğum olduğu belirlenmiştir (%75.9;%49.4 p=0.00). İlk 24 saate her iki grupta yer alan kadınların en yoğun yaşadıkları problem sütün az gelmesi olduğu saptanmıştır (%53.8;%47.1). Emzirme şekli incelendiğinde; ilk 24 saate GDM olanlarda tam emzirme oranının daha düşük olduğu belirlenmiştir (%70;%72.9, p=0.00). Birinci haftanın sonunda GDM olan kadınlarda olmayanlara göre; emzirme problemi yaşama durumunun daha fazla olduğu (%35.9;%23.5, p=0.01), sütün az gelmesi probleminin yoğunluğunun devam ettiği, bu problemin GDM olmayan kadınlarda ise belirgin düzeyde azalmış (%65.9; %23.5 p=0.00) olduğu tespit edilmiştir. Tam emzirme oranının GDM olan kadınlarda birinci haftanın sonunda da daha düşük olduğu belirlenmiştir (%68.8;%85.3 p=0.00).Sonuç: GDM olan kadınlarda ilk emzirme zamanının geciktiği, emzirme problemlerinin daha fazla yaşandığı, tam emzirme durumunun daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle bu annelere özel emzirme protokolleri oluşturulmalı, erken dönemde ve sık emzirme desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate breastfeeding status of the women with/without gestational diabetes mellitus (GDM).Method: It is descriptive and comparative study carried out on a total of 340 postpartum women 170 with and 170 without GDM in five baby-friendly hospitals affiliated to Republic of Turkey Ministry of Health. For data collection, introductive information questionnaire, a form that evaluate breastfeeding activities in the first 24 hours and another one that evaluate breastfeeding activities in the first week were prepared by the investigator and were used. Data were evaluated by t test, chi-square test.Results: It was found that the women with GDM latter did their first breastfeeding activity (67.6% vs. 42.6%, p=0.01), had shorter duration of the first breastfeeding activity (6.0±3.7; 6±4.4; p=0.00), their infants had more deep sleep (13.5% vs. 7.1%, p=0.01) and had more breastfeeding problems during the first 24 hours (75.9% vs. 49.4%, p=0.00) compared to those without GDM. The most common problem experienced by women in both groups during the first 24 hours was that the insufficient breast milk (53.8% vs. 47.1%). In regard to breastfeeding definition, it was found that rate of exclusive breastfeeding activity was lower in the women with GDM (70% vs. 72.9%, p=0.00). It was also found that breastfeeding problems were more common (35.9% vs. 23.5%, p=0.01), problem of insufficient breast milk continued in the women with GDM in postpartum first week compared to those without GDM (65.9% vs. 23.5%, p=0.00). The rate of exclusive breastfeeding activity was also continuing lower in the women with GDM (68.8% vs. 85.3%, p=0.00).Conclusions: It was found that time to the first breastfeeding activity was latter, breastfeeding problems were more frequent, and rate of exclusive breastfeeding activity was lower in the women with GDM. Thus, breastfeeding protocols should be created for the women with such problems, and early and frequent breastfeeding should be supported.