Çocukluk çağı lenfoma ve malign solid tümörlerinde tanı süreleri
The time to diagnosis in childhood lymphomas and malignant solid tumors
- Tez No: 353853
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NUR OLGUN
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Oncology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Onkolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
AMAÇ: Çocukluk çağı kanserlerinde tanı süresi ve bunu etkileyen faktörler hakkında gelişmekte olan ülkelerde az sayıda çalışma vardır. Çalışmanın amacı ülkemizde çocukluk çağı kanserlerinde tanı süresini ve bunu etkileyen faktörleri belirlemektir. YÖNTEM: Lösemi dışında kanser tanısı almış 329 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Aile/hasta gecikmesi ve doktor gecikmesinin toplamından oluşan toplam tanı süresi, semptomların başlangıcından kesin tanı konuncaya kadar geçen zaman olarak tanımlandı. SONUÇLAR: Aile/hasta gecikmesi, doktor gecikmesi ve toplam tanı süresi ortanca süreleri sırası ile, 3, 28 ve 53 gün olarak saptandı. Doktor gecikmesi ve toplam tanı süresi 1-9 yaş grubunda, infant ve 10 yaşından büyüklere göre anlamlı olarak daha kısa bulundu. En uzun tanı süresi germ hücreli tümörlerda ve retinoblastomda, en kısa ise böbrek tümörlerindeydi. İlk başvurulan hekim pediatrist ise, özel hastane, özel ofis, eğitim hastanesi veya üniversite hastanesi ise tanı süresi kısa bulundu. İlk olarak pediatri uzmanı dışında başka branş uzmanlarına başvuran hastalarda en uzun tanı süresi saptandı. Aile/hasta gecikmesi, doktor gecikmesi ve toplam tanı süresi üzerine en belirleyici faktörler sırası ile, tanı anında metastatik hastalık, ilk başvurulan merkez ve ilk başvurulan hekim olarak belirlendi. YORUM: Lenfoma ve diğer solid tümörlerde tanı süresi hasta yaşı, tümör tipi ve yerleşimi, metastaz varlığı, ilk başvurulan hekim ve merkeze bağlı olarak değişmektedir. Özellikle pediatrist dışındaki branş uzmanları olamak üzere, çocuk yaş grubu hasta gören tüm hekimlerin çocukluk çağı kanserlerinin semptom ve bulguları hakkında daha hassas olmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: There are few reports from developing countries on the factors that influence the time to diagnosis (TD) in childhood cancer. The purpose of this study was to investigate the determinants of the TD in our country cancer patients. METHOD: A retrospective analysis was performed on 329 children diagnosed with cancer, excluding leukemia. The TD, including parent/patient time and physician time, was defined as the interval between the onset of symptoms and the final diagnosis. RESULTS: The median times for parent/patient, physician, and TD were 3, 28, and 53 days, respectively. For patient in the 1-9 years age group, physician time and TD were significantly shorter than in infants and those over 10 years. The longest median TD was recorded for children with germ cell tumors and retinoblastoma; the shortest was in children with renal tumors. When the first point of contact was a pediatrician, a private hospital or physician's office, a governmental educational hospital or a university hospital physician time was short. The longest TD was noted in patients who first contacted a non-pediatric specialist. The most significant predictors of parent/patient, physician time, and TD were metastases at diagnosis, first medical center, and first health professional contacted, respectively. CONCLUSION: The TD for childhood lymphomas and solid tumors was related to patient age, tumor type and location, the presence of distance metastases, first health professional, and center contacted. All physicians, especially other specialists seeing pediatric patients, need to be further sensitized to the signs and symptoms of childhood cancer.