Farklı tip total diz artroplastisi uygulanan hastaların fonksiyonel sonuçlarının incelenmesi
Investigation of functional outcomes of patients who underwent different types of total knee arthroplasty
- Tez No: 353855
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELNUR NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Diz osteoartriti nedeniyle farklı tip total diz artroplastisi (TDA) uygulanan hastaların fonksiyonel sonuçlarının incelenmesidir. Gereç-yöntem: Çalışmamızda yaş ortalamaları 66.7±8.8 olan 141 hastanın toplam 257 dizi değerlendirilmeye alınmıştır. Katılımcıların tümüne Diz Eklemi Değerlendirme Formu ve Oxford diz skorlaması (ODS) uygulanmıştır. Ayrıca fonksiyonel sonuçlar performansa dayalı 5 tekrarlı otur-kalk testi, 10 m süreli yürüme testi, çömelme testi, dizüstüne gelme testi ve Knee Society diz skorlamasının merdiven inip çıkma parametresi ile değerlendirilmiştir. Araştırmamız çift kör olarak yapılmış ve çalışmanın sonunda farklı tip total diz artroplastisi olan hastalar arka çapraz bağı korunan-arka çapraz bağı kesilen, patellası değişen- patellası değişmeyen, tibial insert kalınlığı ?12 mm olan- tibial insert kalınlığı ?11 mm olarak gruplara ayrılmıştır. Bulgular: Arka çapraz bağ durumu, patella değişimi ve tibial insert kalınlıklarına göre değerlendirilen TDA?lı hastaların 90° çömelme, 120° çömelme, dizüstü pozisyona gelme, merdiven inip-çıkma, otur-kalk testi ve yürüme testi performansları arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: To Investigate the functional outcomes of patients who underwent different types of total knee artrhoplasty (TKA) because of knee osteoarthritis Method: In our research we assessed 141 patients with 257 knees who had mean age 66.7±8.8. All the participants have been assessed with knee-joint assessment form and Oxford knee score (OKS). Additionally, functıonal outcomes were assessed with performance based 5 repeated sit to stand test, 10 m walking test, squatting test, kneeling test and climbing up and down stairs parameter of Knee Society score. Our research had been done as double-blinded study and at the end of the study patıents were divided into groups of Posterior Cruciate Ligament retaining or sacrificing, patellar resurfacing or nonresurfacing and thickness of insert ?11 mm or thickness of insert ? 12 mm. Result: There were no statistically differences between the performances of 90° squatting, 120° squatting, kneeling ability, climbing up and down stairs, walking test and sit to stand test in patients with TKA were evaluated according to status of Posterior Cruciate Ligament, patellar resurfacing and thickness of tibial insert (p>0.05).