Kronik böbrek hastalıklı çocuklarda beslenme ve hidrasyon durumunun değerlendirilmesi
Assessment of nutritional status and volume distrubution of children with chronic kidney disease
- Tez No: 353881
- Danışmanlar: PROF. DR. FERAH SÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Giriş:Malnutrisyon KBH'lı çocuklarda sık görülmekte olup, morbiditeve mortalitenin en önemli risk faktörü olarak tanımlanmıştır Ayrıca KBH'lı çocuklarda bozulmuş sıvı dağılımının saptanması oldukça zordur. Çalışmamızda ileri evre KBH'lı çocukların beslenme durumlarının ve vücut sıvı dağılımlarının BİA yöntemiyle değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntemler:Tüm hastaların serum albumin, prealbumin, transferrin, RBP-4, IGF-1, çinko, leptin, üre, kreatinin, kolesterol, Na, K, Ca, P ve iPTH, ALP, bikarbonat, hemoglobin, Fe, B12, folat, ferritin, CRP, fibrinojen TNF-alfa ölçüldü. İstatiksel değerlendirmede t testi, tek yönlü varyans analizi, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testleri kullanıldı.Sonuçlar: Çalışmaya KBH evre III-IV (s=24), PD (s=16) ve HD (s=12) olmak üzere toplam 52 hasta çocuk ve 46 sağlıklı çocuk alındı. Antropometrik değerlendirmede KBH'lı çocukların ağırlık SDS, boy SDS, VKİ SDS, DKK ve OKÇ ölçümleri sağlıklı çocuklardan anlamlı olarak düşük bulundu. BİA ölçümlerinden YK ve VHK ölçümleri kontrol grubundan anlamlı olarak düşük, YİK ise yüksek bulundu. Faz açısı yönünden hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunmadı. KBH'lı çocuklarda albumin, transferin, RBP-4, leptin, folat ve çinko kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük saptandı. Prealbumin, IGF-1, Fe, B12 düzeyleri ise her iki grup arasında farklı bulunmadı. Yangısal parametrelerden serum TNF-alfa, ferritin ve fibrinojen düzeyi çalışma grubunda kontrol grubundan anlamlı olarak yüksek saptandı. CRP, lökosit değerleri çalışma ve kontrol grupları arasında benzer bulundu. Sıvı dağılımları değerlendirildiğinde KTO ve BİA ile HİS ölçümleri kontrol grubundan anlamlı olarak yüksek bulundu. Bununla beraber BİA TVS ve HDS ölçümleri çalışma grubu ile kontrol grubu arasında farklı bulunmadı.SONUÇ: Çocuklarda beslenmenin daha doğru değerlendirilmesi için kolay uygulanabilen antropometrik ölçümlerle birlikte BİA ölçümünün beraber kullanımının faydalı olabileceği düşünülmüştür. KBH'lı çocukların malnutrisyonun değerlendirmesinde karaciğerden sentezlenen proteinlerin, yağ dokudan salınan leptinin ve eser elementlerin ölçümünün gerekli olduğu düşünülmüştür. Ayrıca KBH'da malnutrisyonda yangının rolü olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
BACKROUND: Malnutrition is well-described serious risk factor for morbidity and mortality in chronic kidney disease (CKD) of children. On the other hand, the determination of volume distribution abnormalities are difficult.The aim of this study was to investigate the nutritional status and volume distrubution of children with CKD in late stages.MATERIALS AND METHODS: Anthropometric measurements were done and serum albumin, prealbumin, transferrin, RBP-4, IGF-1, zinc, leptin, urea, creatinine, cholestrol, Na, K, Ca, P ve PTH, ALP, bicarbonate, hemoglobin, Fe, B12, folate, ferritin, CRP, fibrinojen TNF-alfa levels were investigated. Student?s t-test, Mann-Whitney U test and Krusgall Wallis test were used for statistically analysis.RESULTS: Total 52 children with CKD (stage III-IV (n=24), PD (n=16), HD (n=12)) and healthy children (n=46) were included to the study. SDS values of weight, height, body mass index, triceps scinfold thickness and mid arm circumference of CKD children were lower than the control group. BIA fat mass and body cell mass in CKD were found significantly decreased and fat free mass was found significantly increased than the control group. No difference was found in phase angles between two groups. Serum albumin, transferin, RBP-4, leptin, folate and zinc levels in CKD were significantly lower than the healthy children. Prealbumin, IGF-1, fe, B12 levels were not found different between two groups. The inflammation parameters as, serum TNF-alfa, ferritin and fibrinojen levels were higher in CKD than healthy children. BIA ICF was higher in CKD than the control. However, TBW and ECF were not different.CONCLUSION: We think that using of BIA with anthropometric measurements for nutritional assesment in CKD children might be helpful. In addition, visceral proteins, leptin and serum micronutrients should be measured for nutritional assesment of CKD. We also observed that inflammation had an important contribution in malnutrition in CKD of children.