Böbrek hastalığına sahip olan çocukların ağız ve diş sağlığının değerlendirilmesi
The assessment of oral and dental health of children with kidney disease
- Tez No: 726694
- Danışmanlar: PROF. DR. SERA DERELİOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Böbrek hastalıklarına sahip bireylerin oral sağlık durumunun değerlendirildiği çok sayıda çalışma olmasına rağmen bu konuda çocuklarla ilgili yapılan çalışmalar sınırlıdır. Çalışmamızda sağlıklı çocuklar ile böbrek hastalığına sahip olan çocukların ağız ve diş sağlığı bulgularının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamız tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir çalışmadır. Tez çalışmasına sağlıklı ve böbrek hastalığına sahip olan 0-18 yaş aralığındaki 721 çocuk dahil edilmiştir. Katılımcılara diş fırçalama ve beslenme alışkanlıkları, ebeveyn eğitim seviyesi ve doğuma yönelik bilgiler içeren anket formu doldurulmuştur. Çocukların mevcut böbrek hastalığının tanısı, boyu ve kilosu öğrenilmiş, ağız içi muayene bulguları ile birlikte DMFT/dmft, PUFA/pufa, OHI-S ve modifiye DDE indekslerine ait veriler kaydedilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Although there are a great number of studies that focus on the oral health status of individuals with kidney diseases, the number of studies on children is limited. The purpose of the present study is to compare the oral and dental health findings of healthy children and children with kidney disease. Material and Method: The study was carried out with a descriptive and correlational design. A total of 721 children aged 0-18 years, who are healthy or have kidney disease, were included in the thesis study. The participants were asked to fill in a questionnaire containing information about tooth brushing and eating habits, parental education level and birth. Data regarding the diagnosis of kidney disease, height and weight of children were obtained. Intraoral examination findings and data on DMFT/dmft, PUFA/pufa, OHI-S and modified DDE indices were recorded. Statistical analyzes of the obtained data were carried out.