Apikal prolapsus tedavisinde kullanılan abdominal (açık ve laparoskopik) sakrokolpopeksi/sakroservikopeksi ile vaginal sakrospinöz ligamentopeksi operasyonlarının uzun dönem pelvik taban kas kuvvetine etkilerinin karşılaştırılması
The comparision of abdominal (open and laparoscopic) sacrocolpocopex/sacroservicopexy used in apical prolapse treatment and vaginal sacrospinous ligamentopexy operations to the effects of long term pelvic floor muscle strength
  1. Tez No: 353895
  2. Yazar: CİHAN EŞİTKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı apikal prolapsus tedavi yöntemlerinden olan abdominal açık ve laparoskopik sakrokolpopeksi/sakroservikopeksi operasyonlarıyla, vajinal histerektomi operasyonuna eklenen sakrospinöz ligamentopeksi operasyonunun uzun dönem pelvik taban kas kuvvetine etkisinin sübjektif bir göstergesi olan perineometrik ölçüm değerlerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızda primer olarak Ocak 2008 - 2013 tarihleri arasında Abant İzzet Baysal Tıp Fakültesi Araştırma Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum AD. Jinekoloji polikliniğine uterus veya vajen kaf prolapsus şikayetiyle başvuran 85 hastaya abdominal veya vajinal yoldan yaklaşılarak sakrokolpopeksi/sakroservikopeksi ya da sakrospinöz ligamentopeksi yapıldı. 85 hastanın uzun dönem takiplerinde (6 ay ve daha fazlası) pelvik taban kas kuvvetinin subjektif bir göstergesi olan perineometrik basınç ölçümleri femiscan cihazı ile değerlendirildi. Hastaların pelvik muayenelerinde pelvik POP-Q (pelvik organ prolapsus derecelendirme) evrelemesi, Üriner inkontinans ped testi, IQoL(inkontinans yaşam kalitesi ölçütü), Pelvik Taban Distres Envanteri-20, Pelvik Organ Prolapsus/Uriner Inkontinans Seksüel Fonksiyon Anket (PISQ-12) sonuçları sekonder olarak değerlendirildi. Gruplar arasındaki olguların deskriptif ve frekans analizleri yapıldı. Olguların operasyon sonrası istatistiksel analizi bağımsız t testi ve ki kare yöntemleri kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare abdominal open, which is one of the treatment of apical prolapse treatment methods, and laparoscopic sacrocolpopexy / sacrocervicopexy operations and sacrospinous ligament operation that is added to vaginal hysterectomy operation and to show the perineometrik measured values as a subjective indicator of its long term effect on pelvic floor muscle strength ??. Primarily, the study was carried out at Abant İzzet baysal University Faculty of Medicine Obstetrics and Gynecology Department between January 2008 and January 2013 with 85 patients who had complaints about Uterine or vaginal vault prolapse. Those were approached by abdominal or vaginal way and sacrocolpopexy/sacrocervicopexy or sacrospinous ligament fixation was performed. During the long term observation process (6 months or more) of those patients, perineometric pressure measurements, as a subjective indicator of the pelvic floor muscle strength, were evaluated with femiscan device. In parients' pelvic examination, pelvic organ prolapse ratings staging (POP-Q), Urinary incontinence pad test, incontinence quality of life measure (IQoL), Pelvic Floor Distress Inventory-20, Pelvic Organ Prolapse/Urinary Incontinence Sexual Function Questionnaire (PISQ-12) results were secondarily evaluated. Descriptive and frequency analysis were performed between the two groups of patients. Statistical analysis of the patients after surgery was assessed using independent t-test, paired t-test and chi-square methods.