İklim değişikliğinin insan sağlığına olası etkileri: Ankara ölçeğinde sağlık çalışanlarının bu konudaki farkındalık düzeylerinin araştırılması
Potential human health effects of climate change: Investigation awareness level of health employee on this issue on the scale of Ankara
- Tez No: 353896
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YİĞİTBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Küresel iklim değişikliği insan sağlığını çok çeşitli şekillerde etkilemektedir. Üstelik iklim değişikliğinin insan sağlığına olumsuz etkileri olumlu etkilerinden çok daha fazladır. Bu olumsuz etkiler, sıcaklık ekstremleri, seller ve kuraklıklar gibi olaylarının yoğun ve sık bir şekilde yaşanması sonucu ortaya çıkabilmektedir. İklim değişikliğinin insan sağlığına olumsuz etkileri, bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkışlarındaki değişimler, yerel gıda arzındaki ve beslenme kalitesindeki yetersizlikler, hava kirliliği, aeroallerjenler, göçler ve ekonomik istikrarsızlıklar sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Diğer taraftan, iklim değişikliğinin sebep olduğu hastalıkların azaltılmasında ve bu hastalıkların olumsuz etkilerinin giderilmesinde sağlık çalışanları önemli rol oynamaktadır. Bu yüzden sağlık çalışanlarının iklim değişikliğinin insan sağlığına etkileri konusundaki farkındalık düzeyleri önem arz etmektedir. Tezde yer alan anket çalışması, iklim değişikliğinin insan sağlığına etkilerinin neler olabileceği konusunda sağlık çalışanlarının farkındalıklarının yeterli olmadığını göstermiştir. Ayrıca, anketten elde edilen bulgulara göre Ankara'da görev yapan doktor, hemşire ve sağlık memurlarının iklim değişikliğinin sebepleri, sonuçları ve bu sorunla mücadele konularında bilgi algı ve farkındalıklarının istenilen düzeyde olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Global climate change have a wide range of health impacts. Overall, negative health impacts are anticipated to outweigh positive health impacts. Some health impacts would result from changes in the frequencies and intensities of extremes of heat and cold and of floods and droughts. Other health impacts would result from the impacts of climate change on ecological and social systems and would include changes in infectious disease occurrence, local food production and nutritional adequacy, and concentrations of local air pollutants and aeroallergens, as well as various health consequences of population displacement and economic disruption. On the other hand health professionals plays an important role in reducing diseases caused by global warming and climate change. And it is eliminate the adverse effects of these disorders. For this reason awareness of health professionals is essential about global warming and climate change, which affect human health. Survey in the thesis has shown that there is insufficient awareness of health professionals about human health effects of global warming and climate change. Besides according to findings from the survey, doctors, nurses and health officers knowledge, perceptions and awareness was found to be inadequate.