Han Hanedanlığında Batı bölgesi durumu ve politikası
Western region and its policy during Han Dynasty
- Tez No: 353905
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Tarih, Geography, Eastern Linguistics and Literature, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Qin Hanedanlığı'nın sona ermesiyle tarihte yeni bir sayfa açan Çin, kurulan hanedanlığın önderliğinde tarihte bilinen en muhteşem dönemine girmiştir. Han Hanedanlığı, kuruluşu sırasında yaşadığı sıkıntılardan ötürü yavaş bir gelişim süreci izlemiştir. Dış politikaları da buna uygun şekilde barışçıl olmuştur. Hükümdar Wu dönemine gelindiğinde, ülke ekonomik açıdan gelişmiştir. Bundan dolayı, göçebeler konusundaki politikası değişen hanedanlık, göçebelere karşı galip gelmek amacıyla ülke dışına açılarak destek ve yardım almaya karar vermiştir. Bu desteği bulmak için görevlendirilen Zhang Qian'in seyahati tutsak kaldığı süreçle beraber on yıldan fazla sürmüştür. Geri döndüğünde, elinde beklenilenden fazla bilgi bulunmaktaydı. Bu bilgiler sayesinde, Han Hanedanlığı Batı Bölgesi olarak bilinen topraklar hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmuştur. Kendine has farklı bir devinim süreci geçirmekte olan Batı Bölgesi'nin bilinmeye başlaması, tarihte Çin ve Batı Bölgesi'nde yaşayan farklı ululsların batı ve doğu olarak birbirlerini daha iyi tanıması ve anlaması için tarihte bilinen en karmaşık ve en geniş çaplı etkileşimi başlatmıştır. Bu etkileşimin yansımaları bugüne kadar gelmiştir. Bu tez çalışmasında, Han Hanedanlığı'nın batıyı tanıdığı sıradaki durumu ile karşılaştırarak, Zhang Qian'in Batı'ya seyahatinin sonuçlarını ele alacağız.
Özet (Çeviri)
Upon the conclusion of the Qin Dynasty, China has entered a new era. This era has built a great dynasty in Chinese history, known as the Han Dynasty. Due to lacking circumstances, Han dynasty has suffered a long and gradual development in its economy, thus followed a peaceful policy especially to the outer world. Upon the accesion of Emperor Wu, country's economy was flourished which in return made an imperalist policy possible. In the beginning, it was only thought to acquire some support form other countries. In order to accomplish this new decision, the official Messenger Zhang Qian was sent out as an envoy to Western Region. Zhang Qian was captured and went back to Han Dynasty over a decade later. Once he has returned, he didnt solely accomplish what was required, he also brought back a huge amount of information of the unknown lands of the west. In the following years, China has opened up to Western Region and in return many countries visited China, creating a new mutual trading platform that transformed into a line of sophisticated relations and developments in time. Developments accomplished since then has been the very basics of this relation between the West and the East. In this thesis, it is desired to lay out the current status of China and the Western Region; so as to say Central Asia, during 300 – 200 B.C. and display the accomplishments of Zhang Qian's travel to West.