Dönem kârının dağıtılması, muhasebeleştirilmesi, vergilendirilmesi ve KİT'ler üzerine bir uygulama
Distribution of profit for period, accounting, taxation and an application on the state owned enterprises
- Tez No: 353915
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Kâr en basit ifadeyle giderler ile gelirler arasındaki olumlu farktır. İşletmelerin esas amacı kâr elde etmek ve kârı arttırmaktır. Bununla beraber elde edilen kârın dağıtımı ortaklar ve yatırımcılar açısından önemlidir. Şirketlerin kâr payı dağıtım politikalarını etkileyen birçok faktör vardır. Şirketler farklı kâr dağıtım politikaları izleyebilirler. Kâr dağıtımı, işletmelerin büyüme hızını, firmanın piyasa değerini etkilediğinden şirketler açısından da önemlidir. Bu çalışmada, kâr dağıtımıyla ilgili olarak Türk Ticaret Kanunu'nda, Sermaye Piyasası Kanunu'nda, Türk Borçlar Kanunu'nda ve vergi mevzuatında yer alan hükümler kapsamında adi ortaklıkların, kollektif şirketlerin, adi komandit şirketlerin, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin, limited şirketlerin ve anonim şirketlerin hukuksal yapıları incelenmiş, kâr dağıtımı, kâr dağıtımının vergilendirilmesi, kâr dağıtımının muhasebeleştirilmesi ve kâr dağıtım tablosuna ilişkin ayrıntılı açıklamalar yapılmıştır. Bunun yanında, Kamu İktisadi Teşebbüsleri'nin hukuki yapısına ilişkin bilgiler verilmiş ve Kamu İktisadi Teşebbüsleri'nde kâr dağıtımı konusunda açıklamalara ve örnek bir uygulamaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Profit is the most simple words, the positive difference between revenues and expenses. The main purpose of businesses is to increase profits and profit. However, the distribution of profits obtained is important for shareholders and investors. There are many factors that affect dividend distribution policies of the companies. Companies can follow different dividend policies. Distribution of profit, business growth rate, affect the market value of the firm is also important for companies. In this study, the distribution of profits by the Turkish Commercial Code, Capital Markets Law, the provisions of the Turkish Code of Obligations under the tax legislation of ordinary partnerships, collective companies, limited partnership companies with share capital of limited liability companies, limited liability companies and examined the legal structure of joint stock companies, profit distribution, the distribution of profit taxation, accounting and profit distribution statement a detailed description of the distribution of the profit made. In addition, information is given on the structure of the Public Owned Enterprises and Public Owned Enterprises in the legal distribution of profits are given explanations and a sample application.