Dr. Münir Derman'ın hayatı,eserleri ve tasavvufi görüşleri
The life ,works and wiew of sufism of Dr. Münir Derman
- Tez No: 353914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHİT GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada Dr. Münir Derman Hoca'nın hayatı, eserleri ve tasavvufi görüşleri incelenmiştir. Hayatı kendi eserleri ve talebelerinin verdiği bilgiler göz önüne alınarak derlenmiştir. Eserleri öncelikle bir bütün olarak incelenmiş sonra tasavvufi görüşleri içinden ayıklanarak bu görüşler üzerinden tekrar tek tek taranmıştır. Münir Derman Hoca bir tarikata bağlanmadan insanın nasıl hakiki bir insan olabileceğini örnek yaşantısıyla göstermiştir. Şeriatta davet vardır ama tasavvufta yoktur. İnsan bu yola zorla değil de gönül rızasıyla girerse bu zorlu yolculukta ihtiyaç duyacağı diğer her şey kendi içinde saklıdır. Tasavvuf bir metot, bir yoldur. Bu yoldan giden insanların elde ettiği bilgi ise kendi öz bilgisidir. İşte bu bilgiler ışığında tezin ikinci ve üçüncü bölümünde Münir Derman Hoca'nın tasavvufî görüşleri ve O'nun insan hayatının pratik unsurlarına nasıl baktığı farklı bir bakış açısıyla yansıtılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada öncelikle Münir Derman Hoca'nın tasavvuf anlayışında önemli bir yer tutan unsurlar incelenmiştir. Halvet, zikir, sabır, şükür ve salavat gibi kavramlara O'nun nasıl baktığı gösterilmiştir. Yine Münir Derman Hoca'nın tasavvufta üzerinde en çok tartışılan konulardan biri olan vahdet-i vücut anlayışının neresinde durduğu incelenmiştir. Bu çalışmada öncelikle ulaşılan sonuçlardan biri de Münir Derman Hoca'nın namaz, oruç, hac ve zekât gibi İslam'ın esasları hakkında ilmihal bilgilerinden farklı açıklamalarda bulunmasıdır. Tezde de gösterildiği üzere bu farklılığın sebebi şeriat, tarikat ve hakikat farkıdır. Çalışmanın sonuna O'nun etrafındaki insanlara tavsiyelerini ve veciz sözlerini koyduk. O'nun tasavvuf ile pratik hayattaki değerlendirmelerinin özeti şeklindeki bu cümlelerin Münir Derman Hoca'nın daha iyi anlaşılmasında önemli bir ayrıntı olduğunu düşündük. Böylece O'nun üstün zekâsını, ince ve derin bakış açısını böylece göstermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
In this study, The life, works and view of sufism of Dr. Münir Derman was examined. This study was compiled taking into account his life, works and the information provided by students.Firstly his works were examined as a whole, after removing mystical ideas, these opinions are scanned individually again. Professor Münir Derman demonstrated by his good life how people could be good person without being a member of a religious order. There is not invitation in Sufism but Sharia. If a person get in this way willingly, all the other things that s/he will need in this difficult journey reserved in his/her own. Sufism is a method, way. The information that is obtained by the person who is in this way is the person's self information.So in the light of this information, in the second and third section of this thesis, the view of sufism of Dr. Münir Derman and how he looks the practical elements of human life has been tried to reflect a different perspective. In this work, especially the elements that hold an important place in the Dr. Munir Derman's understanding of the sufism have been examined. How he looks the concepts like seclusion, remembrance, patience, gratitude and salawat has been shown. And, how Dr. Munir Derman looks unity of existence which is one of the most hotly debated topics on the sufism was examined. One of the conclusions reached in this study primarily is Professor Munir Derman's explanations of prayer, fasting, pilgrimage and alms on the principles of Islam that are different from Catechism information. As shown in the thesis, the reason for these differences is that sharia, orders and the truth is different. We put his advice to the people around and terse words the end of the study. We thought these sentences in the form of summary of assessment in his mysticism and practical life were important detail for better understanding of the thought of Professor Munir Derman.Thus, we tried to show his superior intelligence, subtle and profound perspective.