Mültipl myelomlu hastalarda tanı anındaki kemik iliği biyopsisinde CD68 ve CD163 ile immunohistokimyasal olarak tayin edilen doku makrofajının prognostik önemi
The impact of tumor associated macrophages on multiple myeloma prognosis
- Tez No: 353924
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSAN TÜRKÖZ SUCAK
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kemik iliğinde yer alan stromal hücreler, myelom hücresinin büyümesi, yaşaması, migrasyonu ve ilaç direnci geliştirmesinde de önemli bir role sahiptir.. Tümör ilişkili makrofajların (TİM); tümör hücrelerinin yaşaması, çoğalması, yeni damar oluşumu ve yayılmasındaki önemli rolü vardır. Bu çerçevede MM patogenez ve prognozunda TİM infiltrasyonu önemli rol oynayabilir. Bu çalışmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları, Hematoloji Bilim Dalı'nda tanı almış toplam 68 MM hastası alındı. Hastaların ortanca yaşı 60 (min-maks, 40-84) olup, 36'si erkek, 32'si kadın idi. Makrofaj infiltrasyonunu saptamak için tanı anı kemik iliği biyopsilerinde anti CD68 ve CD163 monoklonal antikorlar ile immunhistokimyasal boyama yapılarak değerlendirme yapıldı. Hastaların CD68+ hücre sayısı ortanca 1 (min-maks, 0-8) ve CD163+ hücre sayısı ortanca 5 (min-maks, 0-13) olarak saptandı. CD163+ hücre sayısı > 7 olan hasta sayısı 17 (%25), ? 7 olan hasta sayısı 51 (%75) olarak bulundu. Ortanca sağ kalım CD163+ hücre sayısı > 7 olan hastalarda 9,5 (min-maks, 1-75) ay, ? 7 olan hastalarda 33 (min-maks, 1,5-108) olarak bulundu (p=0,005). Altı yıllık toplam sağ kalım olasılığı CD163+ hücre sayısı > 7 olan hastalarda %22 iken CD163+ hücre sayısı ? 7 olan hastalarda %57 olarak bulundu (p=0,011). Tek ve çok değişkenli analizde CD163+ hücre sayısının 6 yıllık sağ kalım üzerinde anlamlı olarak etkili olduğu saptandı (p=0,015 v.s. 0,039). Kolay uygulanabilir bir yöntem olması da göz önünde bulundurulur ise immunohistokimyasal olarak CD163 ifadelenmesinin saptanması yeni tanı MM hastalarında prognostik bir belirteç olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Bone marrow stromal cells support the growth, survival, migration and drug resistance of myeloma cells. Tumor associated macrophages (TAM) are also known to support the survival and proliferation of tumor cells, and neo-angiogenesis in the tumor tissuesIn this respect, we investigated whether TAM might have a role in pathogenesis and prognosis of MM. Sixty-eight patients who were diagnosed with MM at Gazi University Faculty of Medicine, Department of Hematology from January 2000 through January 2011 were included in this study. Median age of the patients was 60 (range, 40-84) years with 36 males and 32 females. Immunohistochemical staining using anti CD63 and anti CD163 monoclonal anticors were performed on parffin embedded tissue blocks were analysed retrospectively for the assessment of TAM. Median CD68+ cell number was found to be 1 (range, 0-8) and median CD163+ cell number was found to be 5 (range, 0-13). Seventeen (25%) of the patients had > 7 CD163+ cells and 51 (75%) had ? 7 CD163+ cells. Median survival of the patients was 9.5 (range, 1-75) months in patients with > 7 CD163+cells and 33 (range, 1.5-108) months in patients with ? 7 CD163+ cells (p=0.005). The probability of overall survival at 6 years was 22% in patients with > 7 CD163+ cells and 57% in patients with ? 7 CD163+ cells (p=0,011). In univariate and multivariate analysis, CD163+ cell number had an impact on 6 year survival (p=0,015 v.s. 0,039). CD163 expression could be used as a prognostic marker in newly diagnosed patients.