Astımda 3 kanallı sayısal steteskop ile solunum fonksiyon testlerinin korelasyonu
Correlation of 3 channel digital stethescope with pulmonary function tests in asthma
- Tez No: 353923
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SADIK DEMİRSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Astım kronik inflamatuar bir hastalık olup, tekrarlayan havayolu daralması ile karakterizedir. Uzun dönemde kalıcı havayolu değişikliklerine neden olabilmektedir. Astım çocukluk çağında en sık görülen kronik hastalıktır. Özellikle takipsiz hastalarda yüksek morbidite ve yıllık maliyete neden olmaktadır. Çocukluk döneminde astım tanısında SFT objektif bir yöntem olmakla birlikte 6 yaş altında, mental retardasyonu olan veya kooperasyon sağlayamayan hastalarda yapılamamaktadır. Bu nedenle tanıda, SFT yapamayan grupta objektif bir yönteme ihtiyaç vardır. Bu düşünce ile yola çıkılarak Gazi Üniversitesi Biyomedikal Bölümü ile işbirliği yapılarak sesin genlik ve frekans değerleninin analizini sağlayan 3 Kanallı Sayısal Steteskop (3KSS) geliştirilmiştir. Otuz iki astım atak olgusuna 0. saat ve tedavi sonrası 1. saat, 4. Saat, kontrolde, 30 kontrol olgusuna ise bir kez SFT yapıldı ve eş zamanlı 3KSS kaydı alındı.
Özet (Çeviri)
Asthma is a chronic inflammatory disease that is characterized by recurrent bronchospasms. In long time periods, it can cause persistant airway changes. Asthma cause high mortality and annual costs, especially in of record patients. Pulmonar function tests are objective tests in the diagnosis of childhood asthma but cannot be done by children under 6 years, mental retardation and in whom cooperation is unavaible. Because of this, need of a new objective test come into question. For this purpose; a device analysing voice and calculating it?s amplitude and frequency called `3 Channel Digital Stethescope? (3CDS) had developed in connection with Biomedical Department of Gazi University. Thirty two asthma patient with attack and 30 healthy controls? breath sounds analized by 3CDS and simultaneous pulmonary function test done.