Karaköy Tarım İşletmesi jersey sığılarının doğum- ilk defa damızlıkta kullanma periyodunda gelişim özellikleri
  1. Tez No: 35394
  2. Yazar: MUHARREM TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEL ŞEKERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ill ÖZ KARAKÖY TARIM İSLETMESİ JERSEY SIĞIRLARININ DÛGUM-ÎLK DEFA DAMIZLIKTA KULLANMA PERİYODUNDA GELİŞİM ÖZELLİKLERİ Bu çalışmada; Karaköy Tarım isletmesi Müdürlüğü Jersey sürüsünde dogum-ilk defa damızlıkta kullanma periyodundaki gelişim özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 01.10.1992-14.02.1993 tarihleri arasında tek doğan 34 erkek ve 37 dişi buzağının doğum, 3, 6, 9, 12, 15 ve 18 aylık yaş dönemlerindeki cidago yüksekliği, vücut uzunluğu, gögus derinliği, göğüs çevresi, ön göğüs genişliği, incik çevresi ve canlı ağırlıklarına ait verilerden yararlanılmıştır. Muhtelif vücut ölçüleri üzerine anne yaşı ve doğum mev siminin, doğum ağırlığı üzerine ise anne yaşı ve cinsiyetin etkileri En Küçük Kareler Metodu ile araştırılmıştır. Standardize edilmiş doğum ağırlığı ortalamaları erkekler için 21.17*0.68 kg, dişiler için ise 19.5û±û.45kg olarak he saplanmıştır. Standardize edilmiş muhtelif vücut ölçüleri ortalamaları ise tablolar haline getirilmiş ve bu ortalamalardan yararla narak her özellik için büyüme eğrileri çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT GROWTH PERFORMANCE IN BIRTH-FIRST INSEMINATION PERIOD AT JERSEY CATTLE IN KARAKÖY STATE FARM In this study it was aimed to determine of growth traits in birth-first insemination period at Jersey cattle in Karakoy State Farm. In the research were used 71 calves single born at 01.10.1992-14.03.1993 period. Data was belonged to 34 male and 37 female calves height at withers, body length, chest depth, chest garth, chest width at the ribs, shin girth, live weight at birth and 3, 6, 9, 12, 15 and 18 months ages. The effects of mother's age and birth season on various body measurements and live weight and the effects of mother's age and sex on birth weight were researched by Least Square Analysis. Average of standardized birth weights were calculated as 21.17*0.68 and 19.50±0.45 kg for male and female, respectively. Average of standardized various body measurements were tabulated and growth curves for each traits were drawn by using this measurements.