Bazı 3d geçiş metallerinin N-N-dimetil-N-benzoiltiyoüre ligandı ile yaptığı komplekslerin termal bozunma kinetiğinin incelenmesi
  1. Tez No: 85247
  2. Yazar: GÖKTÜRK AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT KÜLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
m oz Bis-(N-N-djmetil-N'-benzoiltiyoüre) (DMBT) ligandının, Cu(ü), Ni(II), Co(ü) ve Pd(II) iyonları ile verdiği kompleks bileşikler, metal tuzlarının 0,01 molarlık sulu çözeltisi ile 0,1 M DMBT'nin etanoldeki çözeltisinin hacimce 1:4 oranında hızla karıştırılması ile sentezlendi. Süzülerek karışımdan ayrıştırılan kristalin kompleks, daha sonra diklormetanda çözünerek yeniden kristallendirildi. Komplekslerin molekül yapılan X-ışmlan tek kristal yapı analizine paralel olarak FT-IR, ve 'H-NMR yöntemleri ile aydınlatıldı. Komplekslerin P2(l)/c monoklin uzay grubuna sahip olduğu tespit edildi. Hücre parametreleri, a = 11,943(1), b = 11,713(1), c = 15,345(1) °A, P = 93,90(1)° ve Z = 4 olarak bulundu. İki ligand molekülü bir merkezi atoma O ve S atomları üzerinden bağlanmakta ve kare düzlem yapıda kompleksler oluşturmaktadır. Pd-S ve Pd-O bağ uzunlukları sırası ile 223,13(6) pm ve 202,11(16) pm bulundu. Cu(H), Ni(ü), Co(II) ve Pd(II) komplekslerinin yapılarının benzer olduğu gözlendi. Komplekslerin bozunma mekanizmaları GC-MS ve DTA/TG yöntemleri ile incelendi. Komplekslerin bozunma ürünleri, GC-MS ve X-ışınları toz deseni yöntemleri ile tayin edildi. Birinci basamak bozunma tepkimelerinin kinetik parametreleri olan aktivasyon enerjisi (Ea*), entropi (AS*) ve tepkime mertebesi (n), TG eğrilerinden alman veriler esas alınarak,“Termal Ver. 1.00”software bilgisayar programı ile hesaplandı. Kinetik parametrelerin hesaplanmasında Horowitz-Metzger ve Coats-Redfern integral yöntemleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT M-(DMBT)2 complexes were synthesized, by mixing 0,01 M aqueous solution of MC12, where M is Cu(II), Ni(II), Co(II) or Pd(II), with the 0,1 M ethanolic solution of Bis-(N,N-dimethyl-N'-benzoylthiourea), DMBT, at a temperature of 60 - 70 °C, in the ratio of 4:1 (v/v). The precipitation of complexes were filtered off; then, dissolved in dichloromethane; and then, recrystallized. The molecular structures of the complexes were controlled with FT-IR and !H-NMR methods parallel to the X-ray single structure analysis. The structure of the complexes were found to be in the monokline space group P2(l)/c. The cell parameters were found as; a = 11,943(1), b = 11,713(1), c = 15,345(1) °A, P = 93,90(1)° and Z = 4. The complexes were quadratic planar and formed by the bidentately coordination of the two N-N-Ddimehtyl-N'-benzoylthiourea molecules through their oxygen and sulphur atoms. The Pd-S and Pd-O bond lengths were 223,13(6) pm and 202,11(16) pm respectively. The crystal structure of Cu(II), Ni(II), Co(II) and Pd(IT) complexes were determined and found that they had similar structures. The decomposition mechanisms of the complexes were investigated by GC-MS and DTA/TG methods. The decomposition products of the complexes were identified by GC-MS and X-ray powder diffraction. The kinetic parameters, activation energy (Ea*), entropy (AS*) and reaction orders (n), of the first step decomposition reactions were calculated by using software program of 'Thermal Ver. 1.00", based upon the data taken from TG-curves. The calculation of kinetic parameters was executed by Horowitz-Metzger and Coats-Redfern integration methods.